Danas, 25. studenog, obilježavamo Međunarodni dan uklanjanja nasilja nad ženama. Uklanjanje ove vrste nasilja na visokom je mjestu prioriteta u vanjskopolitičkim aktivnostima Republike Hrvatske, koja podupire rezolucije i dokumente UN-a o potrebi jačanja napora za uklanjanje svih oblika nasilja nad ženama; kažnjavanju počinitelja; razvoju strategija i promicanju pravnog okvira i praktičnih mjera za njegovo sprječavanje i uklanjanje.
Širom svijeta, jedna od tri žene preživjela je fizičko ili spolno nasilje. Napominjemo kako je riječ o kršenju ljudskih prava, koje je posljedica diskriminacije, neravnopravnosti i stereotipa. Nasilje se događa oko nas, na javnim mjestima i u privatnom okruženju. Manifestira se kroz različite oblike, od obiteljskog nasilja i spolnog uznemiravanja i zastrašivanja do genitalne mutilacije, trgovine ženama i djevojčicama, seksualnog nasilja u sukobima, ranih i prisilnih brakova i ubojstava iz časti.
Unatoč postojanju pravnih i zakonskih mehanizama, nasilje nad ženama i djevojčicama još je uvijek najprisutniji oblik kršenja ljudskih prava u svijetu. Njegovo uklanjanje zahtijeva integrirani pristup, uz posebno značenje mjera sprječavanja i potporu ženama koje su preživjele nasilje.
Ministarstvo vanjskih i europskih poslova u svojim aktivnostima u okviru međunarodnih organizacija te u bilateralnim odnosima promiče osnaživanje žena i potrebu poštivanja ljudskih prava i temeljnih sloboda žena i djevojčica; potrebu školovanja djevojčica i podizanje kvalitete njihovog obrazovanja; pristup žena ekonomskim resursima; političko sudjelovanje i zastupljenost žena te promjenu društvenih normi i predrasuda koje dovode do nasilja nad ženama.
Borba protiv svih oblika nasilja nad ženama i nadalje će biti među prioritetima djelovanja Ministarstva vanjskih i europskih poslova u području ljudskih prava.
Nasilje nad ženama neprihvatljivo je, bez opravdanja i ne može se tolerirati.