Fokus drugog panela Croatia Foruma 2015. pod vodstvom moderatora Petera Ingemanna Moesgaarda Sørensena, šefa delegacije EU-a pri Ujedinjenim narodima, bio je na razlikama i sličnostima uloga malih i velikih donatora i njihovoj međupovezanosti s primateljima razvojne pomoći.
Europska unija najveći je donator pomoći zemljama u razvoju, istaknuo je povjerenik za međunarodnu suradnju i razvoj Neven Mimica, no pritom se ne smije zapostaviti zemlje srednjeg dohotka, dodao je. Hrvatska je prošle godine ostvarila najveće povećanje razvojne pomoći u Europskoj uniji u odnosu na njezin BND, naglašeno je. Povjerenik Mimica nada se da će se konferencijom u Adis Abebi potvrditi važnost službene razvojne pomoći EU-a kao ključnog instrumenta za financiranje razvoja.
Ministar vanjskih poslova Republike Slovačke Miroslav Lajčák ukazao je na razlike u provedbi programa razvojne pomoći među malim i velikim donatorima, rekavši da mali posttranzicijski donatori mogu bolje razumjeti izazove pred zemljama u razvoju. Stoga se valja usredotočiti na promicanje vladavine prava radi kvalitetnije apsorpcije razvojne pomoći, smatra slovački ministar.
S ciljem strogog usmjeravanja programa pomoći malih donatora slaže se i bugarski ministar vanjskih poslova Daniel Mitov, pri čemu dijeli mišljenje ministrice Pusić da ujedinjeni napori malih donatora mogu predstavljati razvojni zamašnjak koji može konkurirati mjerama velikih pružatelja pomoći. Pri jačanju vladavine prava u zemljama u razvoju osobitu pozornost valja posvetiti demokratskom životu političkih stranaka, čija je privrženost demokratskim vrijednostima preduvjet razvoja, naglasio je Mitov.
Rumunjski ministar vanjskih poslova Bogdan Aurescu složio se s ministrom Lajčákom u vezi s potrebom za većom učinkovitošću razvojne pomoći i povezivanjem privatnog, civilnog i javnog sektora u dodjeli i provedbi programa. Rumunjska se zalaže za transparentnu sigurnosnu konvergenciju radi jačanja povjerenja, u čemu ministar Aurescu vidi priliku za zajedničko djelovanje EU-a.
Suvremena su realnost nehijerarhijska partnerstva za razvoj namjesto nekadašnjih odnosa davatelja i primatelja pomoći, složili su se sudionici, o čemu je govorila i zamjenica ministra vanjskih poslova Republike Namibije Maureen Magreth Hinda, koja se pohvalno izrazila o potpori premijera Milanovića prihvatu afričkih izbjeglica i istaknula kako je nužno premostiti razvojne razlike između globalnog sjevera i juga.
Među zemljama srednje i istočne Europe postoji potreba za koordinacijom napora u pružanju razvojne pomoći, u čemu značajnu ulogu mogu odigrati regionalni forumi poput Croatia Foruma i Višegradske skupine, ocijenio je zamjenik ministra vanjskih poslova Republike Češke Ivo Šrámek.
Kamaal Aldin Ismael Saeed, državni ministar vanjskih poslova Republike Sudana, istaknuo je kako, unatoč nastojanjima međunarodne zajednice da potakne jačanje tamošnjih zemalja, Afrika gubi korak s ostatkom svijeta, naglasivši da količina novca koja se nezakonito iznese iz Afrike triput nadmašuje ukupnu razvojnu pomoć koja ondje dospijeva. Stoga međunarodna zajednica mora iznova promisliti o strategijama globalnog razvoja, kazao je sudanski dužnosnik.
Ahmed Mohamed Al-Meraihi, pomoćnik ministra vanjskih poslova Države Katar, istaknuo je dugu tradiciju katarske razvojne pomoći, koja u suvremenom kontekstu ponajprije mora biti usmjerena na borbu priotiv sukoba, ali i na solidarnost u slučajevima katastrofa, na što nas je podsjetila konferencija u Sendaiju u ožujku 2015.
Ratna katastrofa oružanog sukoba Ukrajini nalaže transformaciju institucija i gospodarstva, u čemu je toj državi prijeko potrebna pomoć, kazala je zamjenica ukrajinskog ministra vanjskih poslova Natalija Galibarenko. U ovome trenutku prioritet je te države uspostava mira i sigurnosti, no ukrajinska dužnosnica istaknula je kako pomoć susjedima predstavlja i korist za samu državu pružateljicu.
Kentaro Sonoura, parlamentarni zamjenik ministra za vanjske poslove Japana, pozvao je sudionike panela da sutra odaju počast žrtvama u Srebrenici, rekavši kako je japanski angažman u zemljama pogođenima sukobom usmjeren na održivi razvoj i kontrolu lokalnih zajednica nad razvojem, u čemu Japan ima bogato iskustvo iz razdoblja poslije Drugog svjetskog rata.
Sudionici panela zajednički su naglasili svoju predanost dijalogu uoči ključnih konferencija u Adis Abebi, New Yorku i Parizu, gdje će uključenost velikih i malih donatora u ravnopravnom partnerskom odnosu biti preduvjetom uspješnog definiranja ciljeva za predstojeće razdoblje.
PANEL 2
Different perspectives and partner coordination: Big, small and/or new donors
Moderator:
Mr. Peter Ingemann Moesgaard Sørensen, Head of Delegation of the European Union to the United Nations Office and other International Organisations in Geneva
Panellists:
H.E. Neven Mimica, Commissioner for International Cooperation & Development, European Commission
H.E. Miroslav Lajčák, Deputy Prime Minister and Minister of Foreign and European Affairs, Slovak Republic
H.E. Daniel Mitov, Minister for Foreign Affairs, the Republic of Bulgaria
H.E. Bogdan Lucian Aurescu, Minister of Foreign Affairs, Romania
H.E. Maureen Magreth Hinda, Deputy Minister of Foreign Affairs, the Republic of Namibia
Mr. Ivo Šrámek, Deputy Minister of Foreign Affairs, Czech Republic
H.E. Kamal Aldin Ismael Saeed, State Minister of Foreign Affairs, the Republic of Sudan
Mr. Ahmed Mohamed KH Al-Meraikhi, Assistant Minister for Foreign Affairs, State of Qatar
H.E. Nataliia Galibarenko, First Deputy Minister of Foreign Affairs, Ukraine