Ministarstvo vanjskih i europskih poslova

Ministrica Pusić: Hrvatska kroz razvojnu pomoć svoja iskustva prenosi drugima

Prva potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić i povjerenik Europske komisije za međunarodnu suradnju i razvoj Neven Mimica...

Prva potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić i povjerenik Europske komisije za međunarodnu suradnju i razvoj Neven Mimica predstavili su u Hrvatskom saboru 13. veljače Europsku godinu za razvoj 2015. i razvojnu pomoć Republike Hrvatske.

Govor ministrice Vesne Pusić

Preuzimanje

Europska godina za razvoj

Ova je godina prva europska godina posvećena djelovanju Europske unije izvan svojih granica i ulozi Europe u svijetu. To je jedinstvena prilika za sve razvojne organizacije u Europi da pokažu koliko je Europa predana iskorjenjivanju siromaštva u svijetu, ali i da potaknu što više Europljana da se aktivno uključe u rad na razvoju. Ove se godine također očekuje i novi dogovor međunarodne zajednice o budućem globalnom okviru za iskorjenjivanje siromaštva i održivom razvoju, nakon milenijskih ciljeva iz 2000. Cilj je da se kroz Europsku godinu razvoja europskim građanima objasni kako funkcionira razvojna pomoć EU-a, kao i da se pokaže kako ona ima stvaran i trajan učinak za onaj dio svijeta kojem je pomoć najpotrebnija.

Razvojna pomoć Europske unije

Europska unija je zajedno sa svojim državama članicama najveći svjetski donator razvojne pomoći s kojima izdvaja više od polovine ukupne razvojne pomoći za nerazvijene zemlje. Europska unija i države članice u 2013. godini pružili su razvojnu pomoć u vrijednosti od 56,5 milijardi eura za pomoć zemljama diljem svijeta u borbi protiv siromaštva, a sama EU je za razvojnu pomoć 2013. izdvojila 14,86 milijardi eura ili oko 9 % proračuna. Drugim riječima, iskorjenjivanje siromaštva u svijetu kroz europsku razvojnu pomoć svakog Europljanina stoji samo 8 centa dnevno. Razvojna pomoć EU-a pruža se u oko 150 zemalja u svijetu, od Afganistana do Zimbabvea. Međutim, posljednjih je godina u nekoliko zemalja u razvoju došlo je do snažnog gospodarskog rasta i smanjenja siromaštva. Od 2014. godine EU postupno ukida izravnu pomoć velikim zemljama poput Indije ili Malezije, kao i mnogim latinoameričkim državama i sve više se usmjerava na najsiromašnije dijelove svijeta. U razdoblju od 2014. do 2020. oko 75 % potpore EU-a bit će dodijeljeno tim zemljama, koje su uz to često teško pogođene prirodnim katastrofama i sukobima, zbog čega je njihovo stanovništvo u posebno teškom položaju.

Razvojna pomoć Republike Hrvatske

Politika razvojne suradnje Republike Hrvatske usmjerena je na suzbijanje siromaštva i ostvarivanje održivog razvoja koji je utemeljen na  zaštiti ljudskih prava, posebno onih najranjivijih skupina kao što su žene i djeca, a poseban naglasak stavljen je na zemlje koje su pogođene sukobima. U pružanju razvojne pomoći Hrvatska je usmjerena na područje Jugoistočne Europe, prvenstveno na Bosnu i Hercegovinu, zatim na Sjevernu Afriku i Bliski istok. Prisutni smo i u Afganistanu i Mjanmaru, kao i u afričkim državama Angoli i Tanzaniji. Prema podacima za 2013. godinu, Hrvatska je za projekte razvojne pomoći izdvojila gotovo 323 milijuna kuna.
Tijekom ove godine nastavit ćemo s projektom u Afganistanu gdje će biti dovršen i službeno predan afganistanskim vlastima Centar za obuku primalja u  Mazar-e Sharifu u čijoj blizini su smješteni pripadnici hrvatskih oružanih snaga. Projekt se provodi u suradnji s nacionalnim i lokalnim vlastima i institucijama Afganistana kroz financijsku podršku pruženu nadležnoj zdravstvenoj instituciji pokrajine Balkh koja je samostalno provela proces javne nabave, pod hrvatskim nadzorom, u skladu s međunarodnim standardima. Centar za obuku pružit će mogućnost za obuku primalja u ruralnim područjima sjevernog Afganistana, što obuhvaća devet pokrajina čime će se doprinijeti smanjivanju smrtnosti žena i djece. Nastavit ćemo i s podrškom ženskom poduzetništvu kroz projekt „Tepisi iz Afganistana“ čime se osigurava stručna izobrazba za žene bez stalnih prihoda. Navedeni projekt izrade tepiha pokrenut je u kolovozu 2012. godine, postigao je odlične rezultate i prepoznat je kao izuzetno kvalitetan i originalan od strane međunarodne donatorske zajednice koja djeluje na sjeveru Afganistana. Tijekom 2015. godine nastavit ćemo sudjelovati i u projektu „Vodstvo žena za mir“ koji je usmjeren na razvoj civilnog društva, odnosno jačanje uloge žena u procesu izgradnje mira i demokracije u Mjanmaru. Inicijalna projektna ideja, koja je bila usmjerena na jačanje kapaciteta i razvoj vještina žena za preuzimanje značajnije uloge u svojim zajednicama, uspješno je provedena u razdoblju od svibnja 2013. godine do travnja 2014.

 

 



Priopćenja