Iz iskustva devedesetih znamo koliko je civilna komponenta važna te koliko je bitno da mirovne misije prate civilni projekti, kako bi se potaknulo održavanje mira i element budućeg normalnog života - istaknula je prva potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić, otvarajući okrugli stol kojim je danas u Hrvatskom saboru obilježena deseta obljetnica sudjelovanja Republike Hrvatske u civilnim angažmanima međunarodnih misija i operacija.
Ministrica je naglasila kako hrvatske misije (ukupno njih 11, u kojima, na sreću, Hrvatska nije imala niti jednu žrtvu) gledamo kroz prizmu prekida sukoba, ali i lučonoša povratka svakodnevici, napomenuvši kako su one važne i za sliku o nama samima, jer komuniciramo s državama i sprečavamo sukobe te suosjećamo s društvima koja su šokirana ratovima.
Ministrica je, prisjećajući se početaka hrvatskih misija u Afganistanu 2005. godine, naglasila kako su vojna misija i civilni projekti neodvojiv dio istog paketa. Te je godine, naime, u misiju poslan prvi hrvatski diplomat, a do danas je u ISAF-u bilo njih deset, od kojih su danas trojica veleposlanika.
U svom je govoru prva potpredsjednica Vlade ukazala na veliki doprinos i potrebu ohrabrivanja malih donatora, podsjetivši na hrvatske projekte u Afganistanu – proizvodnju tepiha koje afganistanske žene izrađuju kod kuće, projekt švelja; udovica koje nisu imale sredstava za život, a koje su naučile zanat te su im donirane šivaće mašine. Od projekata u Afganistanu ministrica je navela i izgradnju biblioteke te škole, kao i Centra za trening primalja u zajednici.
Ministrica je zahvalila Njemačkoj pod čijim je zapovjedništvom u civilnoj misiji u
Afganistanu bio prvi hrvatski diplomat, kao i SAD-u, koji civilnim misijama u toj zemlji daje podršku i pomoć.
Osvrnula se i na globalnu promjenu okruženja i, s tim u vezi, izrazila hrvatsku podršku UN-ovim operacijama, koje, kako je rekla, moraju biti prihvaćene i pružiti održivi mir u okvirima globalnog konsenzusa.
Istaknula je kako je Hrvatska u 25 godina prešla put od zemlje u ratu i primateljice pomoći do zemlje koja danas sudjeluje u pružanju razvojne pomoći kroz projekte umjetnosti, kao što je promocija knjige Our village s afganistanskim pjesmama i fotografijama, do pružanja zdravstvenih usluga i ekonomske pomoći.
Ministrica je govor zaključila zahvalama Glavnom stožeru oružanih snaga, Ministarstvu obrane, Ministarstvu zdravstva i sigurnosnim službama.
Desetu obljetnicu sudjelovanja u civilnim angažmanima, kojima se, kako je rekao, pridonosi globalnom miru i sigurnosti, čestitao je i potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova, Ranko Ostojić. Istaknuo je kako je osnova brige njegova ministarstva da na teren idu ljudi s iskustvom i znanjem, kao i da su hrvatske snage dobro primljene od strane lokalnih.
Zamjenica ministra obrane Višnja Tafra, među ostalim je navela kako danas nestaje jasna crta između vojnih i civilnih misija, kao i da je temelj njihova djelovanja stabilnost i sprečavanje sukoba u što ranijoj fazi. Hrvatska je u mirovnim operacijama, podsjetila je, počela sudjelovati još 1999. godine, a do danas su oružane snage u mirovnim operacijama sudjelovale sa 6 269 pripadnika.
Predsjednik saborskog Odbora za vanjsku politiku Milorad Pupovac naglasio je pak kako parlamentima nije važno samo pitanje sigurnosti, već i pitanje političkog mira.
Američki veleposlanik Kenneth Merten također je podsjetio na tranziciju Hrvatske od uvoznika sigurnosti prije dvadeset godina do faktora koji postaje njen promotor, koristeći vlastitu tragediju kao sredstvo kojim danas pomaže zemljama poput Afganistana. Zajedničkim radom, istaknuo je američki veleposlanik u Hrvatskoj, možemo očuvati sustav mira i sigurnosti.
Uslijedile su prezentacije Ministarstva vanjskih i europskih poslova o sudjelovanju u misiji ISAF 2005. – 2015., kao i o iskustvima u mirovnim misijama i operacijama, a nakon okruglog stola otvorena je izložba fotografija.
Izjava prve potpredsjednice Vlade i ministrice vanjskih i europskih poslova Vesne Pusić: