Osma sjednica Povjerenstva za internacionalizaciju hrvatskoga gospodarstva, koju je vodio Joško Klisović, koordinator Povjerenstva i zamjenik ministrice vanjskih i europskih poslova, održana je 30. siječnja 2015. godine. Povjerenstvo je raspravljalo o dosadašnjim postignućima u provedbi 19 mjera Akcijskog plana podrške izvozu za razdoblje 2014. – 2015., predstavljene su mjere iz prvog tromjesečja 2015. i prezentirana Izvješća o radu Povjerenstva i Izvješće o provedbi Akcijskog plana podrške izvozu 2014.-2015.
Kako bi se što učinkovitije promoviralo hrvatsko gospodarstvo, a temeljem interesa gospodarstvenika, trenutno se radi na identificiranju događanja u inozemstvu na kojima bi se mogla uvesti praksa organiziranja nacionalnog štanda na kojem bi se koristio jedinstveni vizualni identitet. HGK trenutno radi i na izradi kriterija i prikupljanju informacija o prioritetnim tržištima na kojima bi se unaprijedio model podrške sudjelovanja na sajmovima. U izradi je i publikacija „Internacionalizacija i mogućnosti financiranja“ koju priprema HGK, a koja će dati uvod u internacionalizaciju poslovanja, predstaviti Akcijski plan podrške izvozu 2014.-2015. te na jednom mjestu objediniti informacije o svim postojećim instrumentima i modelima financiranja izvoza, kao i korisne informacije o budućim programima.
MVEP je temeljem zahtjeva tvrtki u 2014. godini pružilo 85 informacija vezanih uz antidamping, PDV i certifikate, tarifne suspenzije i kvote te informacije o pristupu tržištima trećih zemalja. Na zahtjev tvrtki angažmanom MVEP u 2014. postignuto je ukinuće i/ili smanjenje trgovinskih barijera sa susjednim zemljama, nečlanicama EU: Makedonija je ukinula naplatu specifičnih carina; Crna Gora neće primjenjivati deklaracije za stavljanje robe na tržište s pismom za slijepe; BIH je donijela Zakon o trošarinama u kojem je za pivo uvedena trošarina 0,25KM/l; Srbija – od 1. 8. 2014. primjenjuje se Dodatni protokol o tehničkim prilagodbama SSP-a uz osiguranu raspodjelu kvota za cigarete.
MVEP je osiguralo i primjenu trgovinskih sporazuma koje je Europska unija sklopila s trećim zemljama: Alžir, Egipat, Izrael, Jordan, Libanon, Maroko, Tunis, Čile, Republika Koreja, Moldova, Gruzija te zastupa hrvatske interese u okviru trenutnih pregovora EU s trećim zemljama: SAD (TTIP), Vijetnam, Tajland, Japan, Indija, Singapur, zemlje Mercosura. Do sada su završeni pregovori s Kanadom, Kosovom i Ukrajinom.
Provedene su i sve predradnje za povećanje broja lokacija na kojima se izdaju vize za Hrvatsku, te se uskoro očekuje potpisivanje Ugovora kojim će biti obuhvaćeno ukupno 35 viznih centara u 25 zemalja.
Tijekom 2014. potpisana su tri ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja - s Indijom, Luksemburgom i Ujedinjenim Kraljevstvom, te su utvrđena sljedeća prioritetna tržišta/zemlje za sklapanje ugovora: UAE, Irak, SAD, Libija, Filipini, Kazahstan, Alžir, Nigerija, Pakistan, Vijetnam, Cipar, Kosovo. Ministarstvo financija je u rujnu 2014. uputilo prijedlog za započinjanje pregovora s Alžirom, Nigerijom, Filipinima te je dogovoren termin za pregovore s Ciprom.
Kontinuirano se radi i na smanjenju parafiskalnih opterećenja kojih je 31. prosinca 2014. u Registru bilo 178, a Ministarstvo financija trenutno radi na smanjenju opterećenja u sektoru poljoprivrede i sektoru zdravstva. Na Internet stranicama Centra za praćenje poslovanja energetskog sektora i investicija u 2014. je objavljen e-registar u kojem se trenutno nalazi 146 javnih investicijskih projekata, a podaci se ažuriraju jednom mjesečno.
Povjerenstvo je predstavilo i 10 mjera iz Akcijskog plana podrške izvozu čija je provedba planirana za prvo tromjesečje 2015. godine.
Više informacija o sjednici Povjerenstva: https://mvep.gov.hr/gdvijesti/odrzana-8-sjednica-povjerenstva-vlade-za-internacionalizaciju-hrvatskoga,26812.html
Akcijski plan dostupan je za preuzimanje na:
https://mvep.gov.hr/UserDocsImages/files/file/2014/140508-ap-podrske-izvozu-2014-2015.pdf
https://mvep.gov.hr/UserDocsImages/files/file/2014/140508-prilog-1_ap-podrske-izvozu-2014-2015.pdf