Ministarstvo vanjskih i europskih poslova

Ministrica Pusić o raspravi na Vijeću za vanjske poslove

Izjava prve potpredsjednice Vlade i ministrice vanjskih i europskih poslova Vesne Pusić nakon održanog sastanka Vijeća za vanjske poslove (FAC)

(Hina) Promjena sankcijskog režima koji je EU nametnula Rusiji ovisit će o ponašanju Rusije u Ukrajini i provedbi sporazuma iz Minska, izjavila je u ponedjeljak u Bruxellesu prva potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić.

EU je u ponedjeljak na sastanku ministara vanjskih poslova započeo stratešku raspravu o odnosima s Rusijom.

"Čvrsti je stav da pokretanje strateške rasprave ne znači i promjenu stajališta prema Rusiji i da će ta promjena neposredno ovisiti o promjeni ruske pozicije i ponašanja u Ukrajini. U ovom trenutku nije na dnevnom redu nikakva promjena sankcijskog režima", rekla je ministrica Pusić po završetku ministarskog sastanka na kojem su odnosi s Rusijom i borba protiv terorizma bile glavne teme.

Ministrica Pusić je dodala da EU i dalje ostaje pri stajalištu o nepriznavanju ruske aneksije Krima i da inzistira na provedbi sporazuma iz Minska o uspostavi mira u Ukrajini jer bez toga nema promjena u sankcijskom režimu.

Istodobno, EU nastavlja s Rusijom suradnju i dijalog o nekim globalnim temama, poput Sirije, Iraka, ISIL-a, terorizma.

"O tim pitanjima u kojima je do sada postojala suradnja, ona će svakako biti nastavljena, ali promjena sankcijskog režima ovisit će izravno o promjeni stanja u Ukrajini i smirivanju tamošnje situacije", rekla je.

Što se tiče borbe protiv terorizma, zemlje članice iskazale su visoki stupanj zajedništva. Gost na sastanku bio je glavni tajnik Arapske lige Nabil al Arabi. Zemlje članice još su jednom iskazale svoju solidarnost s Francuskom nakon terorističkih napada u kojima je poginulo 17 ljudi.

"Otvorena je široka rasprava o tome kako se suprotstaviti terorizmu u Europi i u tom kontekstu kako se suprotstaviti možda najvećoj i najpodmuklijoj opasnosti terorizma, a to je da zbog terorizma zemlje članice počnu reducirati građanska prava i slobode, koje su u temeljima europskih vrijednosti", rekla je ministrica Pusić.

"O tome i o opasnosti od antiislamizma u Europi razgovaralo se s glavnim tajnikom Arapske lige. Razgovaralo se o mogućnosti da neki muslimanski i arapski lideri preuzmu vodeću ulogu u borbi protiv terorizma, koji se skriva iza islama", rekla je ministrica, dodajući da je Hrvatska vrlo pozitivan primjer kada je riječ o odnosima s islamskom zajednicom.

 

Preuzimanje

 

 

 



Priopćenja