(Hina) Međunarodna zajednica je u nedjelju na donatorskoj konferenciji za Gazu u Kairu obećala milijune dolara za obnovu tog teritorija, ali je od Izraelaca i Palestinaca zatražila da ozbiljno nastave mirovne pregovore kako napori u obnovi ne bi bili uzaludni.
Na konferenciji, koju su organizirale egipatska i norveška vlada, sudjelovala je i prva potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić, koja je kazala da je cilj konferencije potaknuti trajno mirovno rješenje na Bliskom istoku uspostavom dviju država, Izraela i Palestine, te najavila da će Hrvatska za obnovu Gaze donirati oko milijun i tristo tisuća dolara.
"Cilj ove konferencije nije samo skupiti jako puno novaca kako bi se oprala savjest pred činjenicom da je svijetu dosta bespomoćno gledati destrukciju u Gazi, nego je cilj da se potakne brzo, efikasno, održivo i trajno rješenje mira za Gazu ... uspostava palestinske države i trajna neugrožena sigurnost za Izrael", rekla je ministrica.
Ministrica Pusić je najavila da će Hrvatska Palestincima kroz razne projekte u sljedećem četverogodišnjem razdoblju donirati nešto manje od milijun i tristo tisuća dolara.
"To su sredstva od kojih će neka ići direktno u bilateralne projekte koje imamo s palestinskim vlastima, a neka će ići kroz agencije Ujedinjenih naroda (UN) odnosno kroz jednu palestinsku agenciju kojom upravlja Svjetska banka", rekla je ministrica.
Katar je obećao daleko najveći iznos od milijardu dolara za pomoć Pojasu Gaze, uništenom u pedesetak dana izraelsko-palestinskog rata ovog ljeta. Washington je najavio trenutačnu pomoć od 212 milijuna od ukupno 400 milijuna dolara u godinu dana, a Europska unija iznos od 450 milijuna eura za 2015. godinu.
Američki državni tajnik John Kerry je bio vrlo odlučan na toj konferenciji donatora, ustvrdivši da je međunarodna zajednica sprema financirati obnovu, ali više nije dovoljan prekid vatre. Potrebno je nastaviti mirovne pregovore, inzistirao je Kerry.
Istim tonom su govorili predstavnici UN-a i zemalja Europske unije, koje zabrinjavaju ratovi u regiji, posebice protiv džihadista Islamske države. Umorni su nakon gotovo sedam desetljeća dugog izraelsko-palestinskog sukoba tijekom kojeg je samo u srpnju i kolovozu poginulo blizu 2.200 ljudi u Pojasu Gaze i 73 Izraelca.
Palestinska samouprava traži četiri milijarde dolara pomoći od međunarodne zajednice za obnovu enklave u kojoj su u šest godina bjesnila tri rata.
Kerry je istaknuo da prekid vatre nije mir. "Moramo sjesti za pregovarački stol i pomoći stranama u teškim izborima", bio je odlučan.
"Ti izbori nadilaze prekid vatre jer ni najtrajniji prekid vatre ne može zamijeniti mir", dodao je Kerry u pozivu upućenom tridesetorici šefova diplomacija i predstavnika pedesetak država i međunarodnih organizacija.
Glavni tajnik Ujedinjenih naroda Ban Ki-moon je također bio oštar i istaknuo da je Gaza i dalje "bure baruta, a njezini stanovnici očajnički vape za rezultatima u svakodnevnom životu". Podsjetio je da se već 2009. međunarodna zajednica sastala u Egiptu radi obnove Gaze. "Ponovo smo ovdje i krug gradnje i uništenja se nastavlja i pogoršava", zaključio je. Najavio je da u utorak odlazi u Gazu gdje će izravno saslušati stanovnike te enklave.
Šefica diplomacije Europske unije Catherine Ashton je rekla da je ovo "posljednji poziv" međunarodnoj zajednici za obnovu Gaze. "Za Gazu je potrebno političko rješenje u sklopu razgovora između Palestinaca i Izraelaca na rješenju dviju država, što je jedino pravo rješenje tog sukoba", rekla je.
Mogućnost pokretanja pregovora je hladno primio ministar vanjskih poslova Izraela koji nije bio pozvan u Kairo. Avigdor Lieberman je istaknuo da treba vidjeti u kojem okviru i na koje točke će se odnositi pregovori. Ako se odnose na palestinske zahtjeve, to je uzaludan trud. Izrael ostaje pri svim svojim zahtjevima, posebice razoružanju boraca Hamasa koji de facto vode Gazu, rekao je Lieberman.
Međunarodna zajednica očekuje od Izraela ublaženje blokade Pojasa Gaze koja traje osam godina.