Ministrica vanjskih i europskih poslova i prva potpredsjednica Vlade Vesna Pusić danas je s rektorom Sveučilišta u Rijeci Perom Lučinom potpisala sporazum o suradnji tog ministarstva i Sveučilišta.
Sporazumom se predviđa suradnja na pripremi, organizaciji i provedbi internacionalnoga poslijediplomskog specijalističkog studijskog programa "Europski interdisciplinarni studiji" te suradnja na pripremi i organizaciji programa, predavanja, radionica i tribina vezanih uz regionalne i europske teme.
Ministrica Pusić istaknula je da se danas "u stvaranju politika i upravljanju" važno koristiti znanošću, a s druge strane u znanstvenim istraživanjima važan je kontakt sa stvarnim svijetom i primjena rezultata.
Jugoistočna Europa je komplicirano područje pa je bitno da ljudi iz njega preuzmu odgovornost za njegovu budućnost, rekla je.
Pusić je istaknula da je ulazak Hrvatske u Europsku uniju prilika za napredak i razvoj zemlje, ali i nova obaveza za djelovanje na napretku cijele regije.
Rektor riječkog Sveučilišta Pero Lučin istaknuo je s tim u vezi vrijednost Centra za napredne studije u društvenim znanostima za područje jugoistočne Europe koji se uspostavlja pri Sveučilištu.
"Centar je zaživio i uskoro kreće s radom", najavio je Lučin, dodajući da je svrha tog centra načiniti znanstvenu podlogu u društvenim znanostima za procese u zemljama jugoistočne Europe. "Rijeka želi biti točka okupljanja istraživača. Neka od područja budućeg djelovanja Centra su integracija ovog prostora za život u Europskoj uniji te u uvjetima globalizacije, procesi migracija stanovništva, njegova starenja, istraživanje metoda kvalitenog odlučivanja", rekao je.
Pomoćnik ministrice Hrvoje Marušić, koji je operativno pripremao suradnju riječkog Sveučilišta i Ministarstva vanjskih i europskih poslova, rekao je da je studij europskih znanosti potreban Hrvatskoj jer je djelovanje unutar Europske unije tek počelo, a dinamika i kompleksnost tih zadataka su na visokoj razini. "Da bismo bili uspješniji, potrebno je razviti kulturu dijaloga te znanja za uspješnije upravljanje", rekao je.
Taj interdisciplinarni studij, kako se očekuje, trebao bi početi s radom 2015. godine.
Odgovarajući na pitanja novinara nakon ceremonije potpisivanja, ministrica Pusić najavila je i da će se Vlada ovoga tjedna pokušati dogovoriti o "nekim vrlo radikalnim potezima" za privlačenje investicija".
Nije željela reći o kojim je mjerama riječ, kazavši da se prvo o tome mora postići dogovor. Podsjetila je da su u paketu mjera za 2016. godinu novi porezi, ocjenivši kako sve to nema smisla bez agresivnog pristupa povećanju i privlačenju investicija.
Ako se na taj način može smanjiti deficit, onda mnoge mjere koje se odnose na rezanja ili uvođenja novih poreza nisu potrebne, kazala je Pusić.
Prošlog je tjedna obavila prvi sastanak sa skupinom investitora u Hrvatsku, a očekuju je još takva dva sastanka.
Na njima nas informiraju o teškoćama kompanija koje su odlučile ulagati u Hrvatsku i uspostavljamo tijesnu suradnju uz imenovanje konkretnih osoba zaduženih za otklanjanje teškoća koje proizlaze iz nedovoljno brzog djelovanja državne uprave, rekla je Pusić.
Na novinarski upit o dosadašnjem radu Vlade Pusić je odgovorila kako je zadovoljna jer je Vlada "vrlo pošteno pristupila raščišćavanju svega što je bilo ispod tepiha, suočavanju sa stvarnom situacijom, preostalim dugovima, pitanjima deficita, brodogradnje, državne imovine, privatizacije".
"Vlada je tome pristupila kao netko tko zaista želi kuću dovesti u red, a ne kao netko tko se samo bavi odnosima s javnošću i gleda kako će 'preko plota' uhvatiti još jedan mandat", ustvrdila je.
"Ako se dugo gura pod tepih, čišćenje je teže", rekla je Pusić ocijenivši da je taj dio posla pošteno i pristojno odrađen, a slijedi zadatak otvaranja zemlje kroz bolje funkcioniranje državne uprave i pravosuđa, ali i olakšica za privlačenje investitora.
Pusić je ustvrdila da je Vlada učinila povijesnu stvar za Hrvatsku, njezinim postavljanjem na energetsku kartu Europe. U ovom trenutku cijela regija dobija na taj način dodatno na značenju, istaknula je.
Na pitanje hoće li se nastaviti pregovori o uvođenju poreza na nekretnine, Pusić je naglasila da se o tome ne pregovara jer "poreza na nekretnine u ovom mandatu neće biti i nije ni planiran".
Sve što će biti u idućem mandatu ovisi o uspješnosti investicijske politike, kazala je Pusić dodajući "ako ostanemo tako teški i komplicirani kao što još uvijek jesmo, neće biti dobro".
(Hina)
Izjavu ministrice Pusić poslušajte ovdje: