„Odlučivanje u EU treba dovesti što bliže građanima, jer uspješno članstvo Republike Hrvatske u Europskoj uniji ovisi o svima nama. Stoga je potrebno pojačano uključiti građane u europske procese putem kvalitetne komunikacije i informiranja o europskim temama.“ istaknuo je pomoćnik ministrice Hrvoje Marušić u obraćanju predstavnicima medija, civilnog društva i akademske zajednice na okruglom stolu „Jačanje uloge Europskog parlamenta i glas građana u EU“ održanom u Osijeku 15. veljače. Okrugli stol na kojemu su sudjelovali Daniel Mondekar, predsjednik Odbora za europske poslove Hrvatskog sabora, Violeta Simeonova Staničić, voditeljica Ureda za informiranje EP, te Marina Škrabalo iz GONG-a, posljednji je u komunikacijskom ciklusu „Informiraj se i utječi“ u razdoblju pred izbore za Europski parlament.
Pomoćnik ministrice Marušić je naglasio kako je hrvatske građane potrebno informirati još više, kvalitetnije i sadržajnije sada kad je Hrvatska punopravna članica EU, jer smo kao građani EU dvostruko odgovorni – za način na koji će Hrvatska ostvariti svoje interese u EU, ali i za živote građana svih 28 članica Unije, kroz naš utjecaj na kreiranje zajedničkih politika, zakonodavstva i zajedničke vizije budućnosti EU. U okvirima Lisabonskog ugovora potrebno je dalje raditi u smjeru EU koja je bliža građanima, primjenjujući u potpunosti princip supsidijarnosti. Ključne ciljeve i okvire djelovanja potrebno je definirati na razini Unije, dok je odgovornost za provedbu tih ciljeva potrebno prepustiti državama članicama, poštujući njihove nacionalne, regionalne i lokalne specifičnosti. Potrebno je izgraditi kapacitete društva na svim razinama, od pojedinca do države, uz trajno jačanje kulture dijaloga između svih razina izvršne i predstavničke vlasti, socijalnih partnera, akademske zajednice, civilnog društva i medija, kako bi se iskoristili svi potencijali članstva u EU.
Predsjednik saborskog Odbora za europske poslove Daniel Mondekar pojasnio je kako Odbor u ime Sabora aktivno surađuje s Vladom u kreiranju europske politike RH, ali i na europskoj razini inicira i sudjeluje u niz inicijativa kojima se jača uloga nacionalnih parlamenata u EU. Mondekar se osvrnuo i na ulogu lobiranja u EU, rekavši da je to u EU legalna i dobro kodificirana aktivnost, koju velikim dijelom obavljaju upravo same države članice. Pozvao je i hrvatske građane i medije da se informiraju o EU zakonodavstvu i procesima kako bi i kroz lobističke kanale uspješno ostvarili i zaštitili svoje interese. Mondekar je naglasio da je za jačanje demokratskog legitimiteta nužno jačati i kapacitete Hrvatskog sabora za sukreiranje europskih politika. Pozvao je građane da aktivno utječu na EU politike putem svojih zastupnika u Europskom parlamentu i Hrvatskom saboru te da sudjeluju u otvorenim sjednicama Sabora i saborskih odbora, ali i da pokažu svoju odgovornost izlaskom na izbore.
Vezano uz nisku izlaznost na prošlim izborima za Europski parlament, Marina Škrabalo iz GONG-a naglasila je da je izborni dan ocjena ukupnog rada svih institucija u komunikaciji s građanima. Posebno je istaknula odgovornost političkih stranaka koje moraju osigurati kvalitetnu političku promidžbu koja informira, ali ne manipulira glasačima. Rekla je kako se GONG zalaže za potpuno otvorene glasačke liste, ne samo na europskim, nego i na nacionalnim izborima, kako bi se kandidate potaknulo na bolju komunikaciju s glasačima prije i nakon izbora. GONG 19. svibnja planira organizirati debatu kandidata s relevantnih (prema ispitivanju javnog mnijenja) izbornih lista na kojima će se predstavnicima lista postaviti pitanja građana iz cijele RH vezana uz ključne teme javnih resursa, obrazovanja, socijalnih modela, Europskog semestra ali i nacionalne teme kao što je pitanje održivog razvoja Jadrana. Također je najavila kako će GONG u izborima za EP strogo nadzirati govor mržnje.
Voditeljica Ureda za informiranje Europskog parlamenta Violeta Simeonova Staničić naglasila je kako su predstojeći izbori za Europski parlament povijesni, jer će Parlament na prijedlog Europskog vijeća po prvi puta direktno birati i novog predsjednika Europske komisije. Poznati su kandidati za predsjednika EK europskih političkih obitelji, a za 15. svibnja najavljeno je suočavanje kandidata u velikoj dvorani Europskog parlamenta koje će uživo prenositi televizijske postaje u državama članicama. Debata će se baviti konkretnim pitanjima kao što su energetika i bankarska unija,a upravo bi se na takvim konkretnim temama i sadržajima trebale zasnivati i izborne platforme kandidata u Hrvatskoj.
U Osijeku je 14. svibnja održan i seminar za novinare nacionalnih i lokalnih medija na kojemu su o institucionalnom sustavu EU i izborima za EP govorili Violeta Simeonova Staničić, Antonio Tanca iz Glavnog tajništva Vijeća EU, Dan. D. Lazea, prorektor Zapadnog sveučilišta u Temišvaru i Ines Sabalić, dopisnica Globusa iz Bruxellesa i urednica Euroreporta.
U okviru ciklusa „Informiraj se i utječi“, Ministarstvo vanjskih i europskih poslova je tijekom veljače i ožujka organiziralo tri seminara za predstavnike medija i tri okrugla stola u Opatiji, Rijeci, Varaždinu i Osijeku u suradnji s Predstavništvom Europske komisije i Uredom za informiranje Europskog parlamenta, te uz podršku jedinica lokalne i regionalne samouprave. U okviru ovog ciklusa, edukaciju je prošlo 50-ak novinara i urednika nacionalnih medija, a zabilježen je i značajan interes javnosti za sudjelovanjem na okruglim stolovima.