Druga godišnja konferencija hrvatskih veleposlanika održava se od 12. i 13. prosinca na temu „Vanjska politika RH i EU članstvo: Novi prioriteti, projekti i izazovi“, a s veleposlanicima će osim, prve potpredsjednice Vlade i ministrice vanjskih i europskih poslova Vesne Pusić, razgovarati i predsjednici Republike i Vlade, Ivo Josipović i Zoran Milanović, te povjerenik EK za zaštitu prava potrošača Neven Mimica. Hrvatski veleposlanici imat će, također, priliku čuti i iskustva stranih diplomacija i kako funkcionira njihova gospodarska diplomacija te će se susresti i s predsjednikom Udruženja hrvatskih izvoznika Darinkom Bagom.
Ministrica je naglasila kako se u idućoj godini nastavlja aktivna hrvatska politika u regiji, kako kroz potporu euroatlantskih procesa tako i kroz korištenje instrumenata tehničke pomoći, twininga te obuke i edukacije koje provodi Centar izvrsnosti kroz seminare, radionice, konzultacije, studijske posjete i stažiranja usmjerena na jačanje kapaciteta državnih službenika vezanih uz euroatlantske integracije, a kroz koje je do sada prošlo preko 1000 službenika. "Hrvatski je interes da sve zemlje u regiji prođu kroz proces reformi i transformacije kako bi se kandidirale za članstvo u EU jer ono znači stabilnost i sigurnost, a to je u direktnom interesu Hrvatske" kazala je ministrica. Hrvatska kao punopravna članica aktivno sudjeluje u kreiranju politika na razini Europske unije, pri čemu je prepoznat naš konstruktivni pristup rješavanju otvorenih pitanja sa susjedima, rekla je ministrica.
„Oporavak hrvatskog gospodarstva je nacionalni prioritet, a sustav gospodarske diplomacije kojeg smo postavili je nadogradnja kvalitetne gospodarske politike, dobre poslovne klime i konkurentnosti naših izvoznika“, istaknula je ministrica te dodala kako je organizacijom prvog Croatia Foruma na temu „Europske energetske sigurnosti“, Hrvatska stavljena na energetsku kartu Europe, pri čemu je istaknula izbor TAP pravca kao pravca dostave kaspijske nafte u EU, ali i projekt izgradnje LNG terminala te istraživanja nafte i plina.
„Zalažemo se za jačanje civilnog angažmana te povezivanje civilnih i vojnih misija posebno u postkonfliktnim državama, kazala je ministrica dodajući kako u ovom trenutku Hrvatska ima 16 civilnih stručnjaka u međunarodnim misijama. Prvi put u okviru UN-a Hrvatska je inicirala, te kao supredsjedatelj Komisije za izgradnju mira, suorganizirala ministarski sastanak na temu „Ekonomsko osnaživanje žena u izgradnji mira“ u sklopu zasjedanju 68. OS UN. Sudjelujemo i u britanskoj Inicijativi o prevenciji seksualnog nasilja u sukobima, koju je pokrenuo ministar vanjskih poslova Wlliam Hague. Ministrica Pusić je istaknula kako Centar izvrsnosti osim u zemljama regije djeluje i priprema projekte i u zemljama južnog Mediterana (Tunis) te zemljama Istočnog partnerstva (Moldova, Gruzija).
Hrvatska aktivno radi i na području razvojne suradnje, na projektima u Palestini (medicinska rehabilitacija djece, pomirba), Tunisu (turizam), Maroko (javno zdravstvo) te u Mjanmaru, na projektu prevencije seksualnog nasilja u sukobima, i Angoli (psihoterapeutska pomoć).
Ministrica je, također, najavila i Specijalistički studij diplomacije koji bi s radom trebao početi iduće godine, kao i projekt Hrvatska kuća koja s radom treba započeti početkom 2014. dok je Projekt Jadranska provansa osmišljen te kandidiran za sredstva iz europskih fondova.
Na prvoj konferenciji veleposlanika održanoj u ožujku prošle godine predstavljeni su prioriteti hrvatske vanjske politike: pozicioniranje Hrvatske unutar EU institucija; pozicioniranje u regiji; suradnja s NATO partnerima, prvenstveno SAD-om; multilateralna suradnja; bilateralna suradnja i gospodarska diplomacija te posebni projekti.