Prva potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić prisustvovala je 24. rujna pokretanju inicijative za podršku Deklaraciji o obvezi sprečavanja seksualnog nasilja u sukobima na zasjedanju Opće skupštine UN-a. Ovu britansku inicijativu predstavio je William Hague, a ministrica Pusić je jedna od nekoliko njenih predvodnika. Inicijativu je do sad podržalo 115 država članica UN-a.
„Ova je inicijativa od iznimne važnosti, budući da postoji indiferentnost prema mnogim slučajevima seksualnog nasilja. Današnjom Deklaracijom želimo doći do svih uglova svijeta i istaknuti nužnost stvaranja standarda za prikupljanje podataka, njihovu obradu, predstavljanje i stvaranje standardiziranog postupka za suđenje za silovanje kao ratni zločin“, istaknula je ministrica. Također je kazala i kako u ovom dijelu Europe postoji velik broj žrtava seksualnog nasilja, većinom žena, ali ne isključivo žena, kojima je ovo tragično iskustvo promijenilo život u svim aspektima. Žrtve drugih oblika nasilja u sukobima od društva dobivaju, ako ništa drugo, barem simpatiju i solidarnost, dok žrtve seksualnog nasilja često bivaju izolirane jer se na njih gleda kao na djelomično odgovorne za ono što im se dogodilo.
Jedna od aktualnih tema u državama koje su proživjele rat u posljednjih dvadesetak godina je pitanje odštete žrtvama seksualnog nasilja, a koja simbolizira da za taj tragični čin odgovornost preuzima društvo u cjelini, da seksualno nasilje priznaje kao ratni zločin, nimalo manje važan od ostalih, koji se ne smije previdjeti, naglasila je ministrica Pusić. „Hrvatska će se pridružiti ovim naporima najviše što je u njenoj moći, kroz zakonodavni okvir koji uključuje odštetu žrtvama seksualnog nasilja u ratu“.
Mvep Pusić je na kraju predstavila dvije knjige vezano uz ovu temu, a koje uključuju i svjedočanstva žrtava silovanja tijekom rata.