Prva potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić osvrnula se nakon otvaranja 68. zasjedanja Opće skupštine UN-a na nekoliko aktualnih tema.
O europskom uhidbenom nalogu
„Rješenje će naći sutra ili prekosutra. U srijedu ili četvrtak se realizira taj dogovor i taj problem smo riješili na zadovoljavajući način za sve. „
O govoru predsjednika Vlade Zorana Milanovića u Hrvatskom saboru
„Vrlo sam zadovoljna tim govorom. Mislim da je dao ono što se od takvog govora očekuje, a to je presjek situacije, genezu nekih problema s kojima se suočavamo, viziju rješenja prema kojima se želi ići, i to je smisao takvog govora.“
O govoru predsjednika SAD-a Baracka Obame pred Općom skupštinom UN-a
„Bio je mislim vrlo značajan govor. Dva su značajna govora danas. Jedan predsjednika Sjedinjenih Država, drugi predsjednika Irana koji su naznačili mogućnost da se neke stvari pomaknu s mrtve točke na kojoj su dugi niz godina . „
„To nije dio svijeta koji na nas nema utjecaja, obrnuto. S tog stanovništva uključivanje ili potencijalna mogućnost da se Iran uključi u te razgovore mislim da će imati pozitivne posljedice i za budućnost Afganistana, rješavanje situacije u Siriji.“
„Ta naznaka promjene odnosa vrlo je značajna. Naravno, predsjednik Sjedinjenih Američkih Država je rekao da je to uvjetovano činjenicom promjene politike Irana što se tiče nuklearnog programa i to sve Europske zemlje očekuju. Imala sam i bilateralni sastanak s ministrom vanjskih poslova Irana i mogu posvjedočiti da postoji spremnost za promjene.“
O gospodarskoj diplomaciji
„Nema smisla imati gospodarsku diplomaciju ako nije jasno što se promovira, a promovirati se može hrvatski proizvod i hrvatska investicijska klima. Ta investicijska klima mora biti pozitivna jer je kontraproduktivno reklamirati investiranje u Hrvatsku ako imate komplicirane zakone, ako se svaki investitor koji dođe sudari s tim zidom birokracije. Mi smo u međuvremenu dosta zakona promijenili koji se odnose na pitanje vlasništva, prostornih planova, smanjenje broja dozvola, pojednostavljenje procedure. Sada imamo što za pokazati i možemo pratiti investitore koji su zainteresirani doći u Hrvatsku. I tu će ukupna diplomacija, uključujući sve naše veleposlanike, biti zadužena za promociju hrvatske investicije klime i hrvatskih proizvoda koji mogu biti zanimljivi na različitim tržištima. S tog sam stanovišta odabrala neke od svojih bilaterala ovdje koncentrirajući se i na neke zemlje koje nisu uobičajene za Hrvatsku, ali koje potencijalno mogu biti zemlje razvojne, ali i gospodarske suradnje. Kao što je recimo Angola, zemlja s kojom Hrvatska nije imala puno kontakata, ali ima već određenu razvojnu suradnju.
O generalnom konzulu u New Yorku
„New Yorku je specifičan jer je ondje Misija pri UN-u gdje je jedan od naših najboljih diplomata. Dakle, ne može se reći da je New York ostavljen bez hrvatskog diplomatskog predstavnika. Generalni konzul će doći do konca godine. Za nas je važno da generalni konzul bude kvalitetan, netko tko na jedan moderniji način može predstavljati Hrvatsku, a ne samo zauzimati prostor, da tako kažem, nego tko zaista može predstaviti Hrvatsku kao zemlju koja ide naprijed, sa svim poteškoćama, zemlju koja je Europa na Balkanu, i koja može biti gospodarski zanimljiva za ovaj prostor.“