Ministarstvo vanjskih i europskih poslova

Pusić: interes je cijele regije da Skoplje dobije datum pregovora

(Hina) - Hrvatska smatra da je interes cijele jugoistočne Europe da se ispune uvjeti da Makedonija dobije datum za početak pregovora za članstvo u Europskoj uniji...

(Hina) - Hrvatska smatra da je interes cijele jugoistočne Europe da se ispune uvjeti da Makedonija dobije datum za početak pregovora za članstvo u Europskoj uniji, izjavila je u ponedjeljak u Zagrebu prva potpredsjednica vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić nakon sastanaka sa zamjenikom predsjednika makedonske vlade Fatmirom Besimijem.

Hrvatska smatra da je interes cijele regije da se ispune uvjeti da Makedonija dobije datum za početak pregovora o članstvu u EU, kao i da se ispune uvjeti kako bi mogla dobiti pozivnicu za članstvo u NATO-u, istaknula je Pusić u izjavi za novinare nakon sastanka.

Po njezinim riječima, hrvatsko je stajalište da je proširenje EU-a na jugoistočnu Europu neka vrsta konsolidacije europskog teritorija više nego proširenje, te da je to pitanje stabilnosti Europe i svih zemalja u regiji.

Najavila je nastavak suradnje s Makedonijom na europskim i regionalnim temama. Hrvatska je članica EU-a, ali je i dalje dio regije i želi biti vrlo aktivna i voditi proaktivnu politiku u regiji. "To smatramo ključnim za našu vlastitu stabilnost, a i za stabilnost i sigurnost Europe u budućnosti", kazala je.

Pusić je rekla da je Hrvatska s Makedonijom potpisala ugovor o euroatlantskom partnerstvu i da su do sada dvije zemlje surađivale na nekoliko tema kroz centar izvrsnosti, a prije svega na poglavljima 23 i 24, Pravosuđe i temeljna prava i Pravda, sloboda i sigurnost te na područjima poljoprivrede i regionalne politike.

Zamjenik makedonskog premijera Besimi rekao je da su razgovarali o reformama koje provodi Makedonija na putu prema EU te da će ovaj današnji sastanak pomoći u pripremi sljedeće faze koju Makedonija očekuje, a to je dobijanje datuma za pregovore s EU-om.

"Za nas je sada važno da imamo još jednog prijatelja među zemljama članicama EU-a, a to je Republika Hrvatska", kazao je on.

Istaknuo je da je Makedonija zainteresirana za jačanje suradnje s Hrvatskom i na području gospodarstva i trgovine.

 

Izjave ministrice Pusić i potpredsjednika makedonske Vlade Besimija:

 

/transkript izjave/

V. Pusić: Dobar dan svima. Hvala vam da ste došli. Zadovoljstvo mi je pozdraviti potpredsjednika Vlade Makedonije gospodina Fatmira Besimija.

Hrvatska stoji na stanovištu da je proširenje EU na ovaj dio Europe, dakle na jugoistok Europe neka vrsta konsolidacije europskog teritorija, više nego proširenje. Da je pitanje stabilnosti Europe i svih zemalja u ovoj regiji, ali i Europe općenito, zapravo kvalificiranje zemalja JI Europe ili zapadnog Balkana, kroz reforme, za članstvo. Hrvatska je potpisala sa Makedonijom ugovor o euroatlanskom partnerstvu i dosada smo surađivali na nekoliko tema kroz naš Centar izvrsnosti, u prvom redu na poglavljima 23., 24; dakle Pravosuđe i temeljna prava i Pravda i sigurnost, pa onda i na područjima Poljoprivrede i Regionalne politike. Dakle, možda najosjetljivijima, i najznačajnijima poglavljima u pregovorima o članstvu za EU.

Hrvatska je opetovano rekla i stoji na stanovištu da je interes i Makedonije i cijele regije da se ispune uvjeti da Makedonija počne, da dobije datum za početak pregovora o članstvu u EU, kao i da se ispune uvjeti kako bi mogla dobiti pozivnicu za članstvo u NATO-u. Surađivat ćemo, i drago mi je da smo imali ovu priliku, i dalje i na europskim i na regionalnim temama. Hrvatska jest članica EU, ali je apsolutno i dalje dio regije JI Europe i mi želimo biti vrlo aktivni, voditi proaktivnu politiku u našoj regiji, budući da to smatramo ključnim za našu vlastitu stabilnost, a i za stabilnost i sigurnost Europe u budućnosti.

F. Besimi: Hvala ja bih iskoristio priliku da pozdravim predstavnike medija, Hrvatske i Makedonije. Isto tako bih iskoristio priliku da se zahvalim kolegici Vesni Pusić, potpredsjednici vlade i ministrici vanjskih i europskih poslova RH. Naši razgovori danas su bili veoma prijateljski i radni, sa aspekta ne samo onog što smo uradili nego i koje su naše mogućnosti putu prema članstvu Republike Makedonije u Europskoj uniji.

Imamo dosta zajedničkih stvari u procesu integracija i ovom prilikom htio bih vam čestitati na članstvu u Evropskoj uniji. Ovo je moja prva posjeta jednoj zemlji EU poslije vašeg članstva u Evropskoj uniji tako da bih želio i da se ta simbolika pretvori u konkretni rezultat onog što smo danas razgovarali. Pronaći način suradnje, uz onaj kojeg imamo kroz ugovor za euroatlanske integracije između Republike Makedonije i Republike Hrvatske. Isto tako bi htio da kažem da ovaj period smo uskladili ono što se tiče Sporazuma za stabilizaciju i asocijaciju između Makedonije i Hrvatske, da se i u privredi i trgovini nastavi suradnja u interesu obe strane.

To što je veoma važno za nas je bila dobra vijest iza europske integracije ove godine, je članstvo Republike Hrvatske u EU. To znači da koncept proširenja EU, ili kako što ste vi rekli konsolidacije EU teritorija, je dobra vijest. I to za nas znači da za nas kao strateški prioritet ostaje članstvo RM u euroatlanskim strukturama odnosno članstvo Republike Makedonije u Europskoj uniji i NATO. Mi radimo sve naše reforme u ovoj oblasti.

Makedonija u ovom trenutku radi na dijalogu na visokom nivou (HLAD, op.), sprema 5 prioriteta koji su definirani tamo, kao što je sloboda govora, reforma administracije, međuetničkih odnosa, kao i reforme u tržišnoj ekonomiji.

Naša suradnja kroz Centar izvrsnosti, rad na Poglavlju 23., 24., 11. i 12. te buduća suradnja za pripreme za pregovore koje Republika Makedonija treba napraviti, i ovaj današnji sastanak pomaže nam za pripremu sljedeće faze koje Republika Makedonija očekuje, a to je dobivanje datuma za pregovore i da može da počne od sljedećeg perioda sljedeći korak integracije zemlje u Europsku uniju.

Isto tako, za nas je važna regionalna suradnja i bilateralna suradnja s Republikom Hrvatskom. Za nas je veoma važno da sada imamo još jednog prijatelja među zemljama članicama EU, a to je Republika Hrvatska, koja će nas podržavati na putu da postanemo članica Evropske unije. Tako da ova naša suradnja, ovaj naš današnji sastanak  i nastavak suradnje naših ekspertskih timova na reformama koje očekuje RM za kompletiranje procesa reforme za članstvo na Makedonije u EU. Hvala.

8:40 Hrvoje Krešić, RTL: Za obje je države datum 23. kolovoz važan – za Makedoniju na putu prema EU, a za RH u odnosu prema EU u novonastalim okolnostima. Za Makedoniju - je li postignut konsenzus kako se tražilo, a za Hrvatsku europski uhidbeni nalog. Predsjednik Vlade ima suprotan stav od vašeg što se tiče europskog uhidbenog naloga odnosno zakonodavstva koji ga se tiče. Da li se polako ali sigurno dovodimo u sve nepovoljniji položaj pred Europskom komisijom?

V.Pusić: Da možda ja prva rješavam neugodna pitanja, kao domaćin?

F.Besimi: Samo da pojasnim za Makedoniju – ovo vaše pitanje je bilo za konsenzus u okviru procesa integracije. Za Republiku Makedoniju integracija zemlje u EU, NATO, odnosno u euroatlanske integracije, predstavlja strateški prioritet. I to je ostvareno rezolucijama i odlukama Sobranja Republike Makedonije. Tu ima konsenzus svih političkih partija bez obzira sa koje strane one dolaze, ili na etničke zajednice koje žive u Republici Makedoniji. Podrška građana Republike Makedonije za euroatlanske integracije još postoji. Ona varira, zavisno od procesa, od 80 i 90% do 60%, znači ipak ima većinu podrška za članstvo u EU i NATO. Tako da sada ostaje da mi i dalje radimo reforme EU vezane za integracije. Sljedeći korak je dobivanje datuma. Za nas je veoma važno da Makedonija dobije datum za pregovore za EU da pređemo u drugu fazu da možemo raditi zajedno sa EK i sa zemljama EU na reformama koje se tiču procesa ili faze pregovora.

V.Pusić: (10:20) Što se tiče europskog uhidbenog naloga, on je u ovom trenutku na snazi onako kako je na snazi i Hrvatska treba uskladiti svoj zakon s europskim standardima u tom pogledu. Ukoliko postoji bilo kakva inicijativa, potreba, želja da se unutar EU pokreću promjene u tom pogledu, to je nešto što može nastupiti kasnije kao oblik, recimo hrvatske inicijative iz razloga izjednačavanja starih i novih članica u tom pogledu. Ali u ovom trenutku, to je nešto, što je neposredno na dnevnom redu i treba uskladiti hrvatski zakon što de facto znači promjena članka, odnosno skidanja ograničenja 2002.

Pitanje: Jeste li u sukobu s premijerom?

V.Pusić:  Imam stav vezan na moj neposredni posao. To je – ministar vanjskih i europskih poslova. Moram voditi europske poslove i u tom pogledu usklađivati hrvatsku poziciju sa standardima za koje smo, za čiju smo realizaciju, preuzeli obavezu.

 

 

 



Priopćenja