Hrvatska i Bosna i Hercegovina potpisale su u srijedu u Bruxellesu tri sporazuma koji će omogućiti normalan protok ljudi i robe nakon što Hrvatska 1. srpnja postane članicom Europske unije.
Potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić i predsjedatelj Vijeća ministara BiH Vjekoslav Bevanda potpisali su Ugovor o graničnim prijelazima i Sporazum o pograničnom prometu, a na zajedničku izjavu o tumačenju i primjeni čl. 11. Sporazuma o slobodnom tranzitu kroz teritorij RH u i iz Luke Ploče i kroz teritorij BiH u Neumu potpis je s bosanskohercegovačke strane stavio ministar vanjskih poslova Zlatko Lagumdžija, a s hrvatske Vesna Pusić.
Ministrica Pusić poručila je da su obje zemlje nastojale postići sporazume koji će olakšati život građanima obiju država. Govoreći o značaju hrvatskog ulaska u EU za zemlje regije, ministrica je rekla: „nećemo napustiti regiju koja ostaje jedno od naših prioriteta. Europski put je jedini ispravan za sve zemlje regije“.
Predsjedatelj Vijeća ministara Bevanda rekao je kako je sporazumima omogućen život i ljudima i gospodarstvenicima BiH. „Uspješan dogovor, ma kako on bio težak i trajao dugo, dokaz je odanosti svih sudionika u BiH europskom putu“, rekao je Bevanda.
Ministar vanjskih poslova Lagumdžija dodao je sporazumi predstavljaju ustupak od strane Hrvatske i Europske komisije, prije svega, za uvoz i izvoz roba preko Luke Ploče. „Imamo ugovore o slobodnom trgovinom s Turskom, uskoro sa zemljama EFTA-e. Također imamo i trgovinske sporazume s dalekim zemljama s kojima ćemo moći poslovati preko Luke Ploče. Na ovaj način BiH ekonomiji dana je velika šansa“, rekao je Lagumdžija.
„Ovo je drugi put u povijesti Europske unije da se vrši promjena europskog zakonodavstva kako bi se izašlo u susret jednoj državi koja nije članica Unije“, zaključio je Lagumdžija.
Povjerenik za Europske komisije za proširenje i Europsku politiku susjedstva Štefan Füle rekao je e zadatak Unije stvarati još veće i snažnije veze sa susjedstvom. Hrvatski pristupni proces opisao je kao najzahtjevniji u pogledu složenosti pregovaračkog procesa u kojem su se rezultati vrednovali prema postignućima. Füle je zahvalio Hrvatskoj na fleksibilnosti i predanosti procesu pristupanja i istaknuo kako će EU raditi i dalje na pomicanju svojih granica prema zapadnom Balkanu i ohrabrivati zemlje regije na putu prema EU. „Uvjeren sam da će Hrvatska, 28. članica EU-a, putem svojih vladinih i nevladinih institucija i organizacija, pomoći BiH na njenom europskom putu“, dodao je.
Sporazumi predviđaju dva međunarodna granična prijelaza Metković 2 - Bijača na jugu te Gradiška na sjeveru, koji će biti opremljeni za sanitarne i veterinarske inspekcije i preko kojih će moći prolaziti roba biljnog i životinjskog podrijetla.
Sporazum o pograničnom prometu predviđa lakši prelazak građanima obiju zemalja koji žive u pojasu do pet kilometara s obje strane granice, s mogućnošću da se to kasnije proširi do 30 kilometara.
Kroz neumski koridor, iz jednog dijela u drugi dio Hrvatske moći će prolaziti roba u zapečaćenim kamionima. Bosanskohercegovačko gospodarstvo moći će preko luke Ploče izvoziti sve proizvode, dok će se u BiH preko Ploča moći uvoziti samo ona roba koja smije ući u Europsku uniju.