Ministarstvo vanjskih i europskih poslova

Ministrica Pusić o sastanku ministara vanjskih poslova NATO-a 4-5.prosinca 2012.

Nakon završetka dvodnevnog sastanka ministara vanjskih poslova članica NATO-a, koji je jučer počeo u Bruxellesu, potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova, Vesna Pusić, osvrnula se

Nakon završetka dvodnevnog sastanka ministara vanjskih poslova članica NATO-a, koji je jučer počeo u Bruxellesu, potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova, Vesna Pusić, osvrnula se na teme i susrete sastanka. Podsjetivši da se radi o zadnjem sastanku na kojem je sudjelovala američka državna tajnica Hillary Clinton u svojoj funkciji američke šefice diplomacije, ministrica je istaknula kako je susret ministara počeo razgovorom na razini Savjeta NATO-Rusija, kojem je prisustvovao i ruski ministar vanjskih poslova, Sergej Lavrov. Središnja tema bila je stalni oblik suradnje dviju zemalja, a razgovaralo se i o Afganistanu, točnije novom mandatu zajedničkog fonda za održavanje helikoptera.  Nezaobilazna tema bila je i situacija u Siriji.
Uslijedio je sastanak NATO ministara na kojem se govorilo o suradnji NATO zemalja sa zemljama koje nisu članice, ali sudjeluju u misijama u pojedinim djelovima svijeta, od kojih je najznačajnija misija ISAF u Afganistanu. S tim u vezi, održan je i sastanak ministara zemalja koje sudjeluju u ISAF-u, odnosno zajedničkim mirovnim snagama u Afganistanu, na kojem je, prije svega, bilo riječi o projektu izgradnje institucija i održavanja trajnog mira nakon povlačenja ISAF-a 2014. god. Hrvatska u ovom kontekstu naglasak stavlja na civilne projekte, koncentrirajući se u prvom redu na žene i djevojčice. Naša zemlja je tako sudjelovala u projektima izgradnje škola i biblioteka, te Centra za trening primalja, koji s radom počinje na proljeće – naglasila je ministrica Pusić.
Jedna od tema susreta u Bruxellesu bilo je i proširenje Saveza, budući da su od četiri zemlje aspirantice na članstvo, tri iz regije – Bosna i Hercegovina, Makedonija i Crna Gora.
“Ovdje aktivnu ulogu igra Hrvatska, jer smatramo da članstvo tih zemalja doprinosi stabilizaciji regije.“ – rekla je ministrica. Na susretima je bilo riječi i o Bliskom istoku, odnosno Južnom Mediteranu te Gruziji, kao četvrtoj zemlji kandidatkinji za članstvo u Savezu.
Ministrica je održala i bilateralne sastanke s norveškim i turskim kolegom.
S ministrom vanjskih poslova Kraljevine Norveške, g. Espenom Barthom Eideom razgovarala je o mogućnostima partnerstva kroz Centar izvrsnosti, u smislu suradnje sa zemljama regije i Južnog Mediterana u transfomiranju i reformama institucija. I s turskim ministrom vanjskih poslova, g. Ahmetom Davutogluaom, ministrica je razgovarala o podršci zemljama regije u napredovanju prema članstvu u NATO-u, odnosima u regiji te situaciji u Siriji, gdje je Turska jedna od ključnih zemalja.
Vezano za aktualnu temu ratifikacije hrvatskog Pristupnog ugovora u kontekstu Slovenije, ministrica je izrazila nadu da će na skorom sastanku financijskih stručnjaka doći do prijedloga koji će biti prihvatljiv hrvatskoj i slovenskoj vladi te da će se razdvojiti pitanje Ljubljanske banke i ratifikacije Pristupnog ugovora. Ovom je prilikom najavila i sastanak sa srbijanskim kolegom na marginama sastanka Ministarskog vijeća OESS-a, koji se sljedeća dva dana održava u Dublinu.
 



Priopćenja