Unutar Europske unije prepoznata je važnost investiranja u obrazovanje, kao preduvjeta za uspješnu postkonfliktnu obnovu i rehabilitaciju, a s tim su usko vezana i prava žena i djevojčica.
U svom izlaganju ministrica Pusić naglasila je pet ključnih elemenata u zajedničkom djelovanju Europske unije – 1. Izgradnja škola (infrastruktura i oprema); 2. Osiguravanje pristupa školama i obrazovanju za djecu, uključujući i transport; 3. Motivacija roditelja da šalju djecu u škole, posebno djevojčice, pri čemu treba osigurati jednakost svim učenicima (npr. školske uniforme, prehrana, itd.); 4. Osiguravanje kvalitete obrazovanja s naglaskom na prevenciju svih vrsta nasilja (od ratnog do obiteljskog) te obrazovanje o ljudskim pravima i učenju, i konačno 5. Naglašavajući jasne ciljeve u postkonfliktnim društvima kroz: zacjeljivanje rana i izgradnju povjerenja između i unutar grupa pogođenih konfliktima; održivi mir; povećanje šansi za zapošljavanje, posebno za žene; maksimiziranje efekata i koristi od obrazovanja za cijelo društvo.
Također je navela podatak iz istraživanja Girl Effect Foundationa prema kojem žene reinvestiraju 90% svog dohotka u svoje obitelji, dok samo 30-40% muškaraca radi to isto.
„Smatramo kako su ovo neophodni koraci koje treba poduzeti kako bi obrazovanje postalo uspješan i efikasan instrument u izgradnji postkonfliktnih društava“, rekla je ovom prilikom ministrica Pusić.
Priopćenja