Razgovaralo se o budućim prioritetima UN-a te ulogom Hrvatske, imajući u vidu da Hrvatska danas sudjeluje u 9 UN-ovih mirovnih misija, te da je od zemlje koja je prije dvadeset godina bila korisnik pomoći, danas ona koja pomoć pruža drugima.
Ministrica Pusić je naglasila kako je Hrvatskoj u interesu stabilizacija regije, ne samo ove bliže već i južnog Mediterana.
Također je naglasila kako će Hrvatska raditi na jačanju civilne komponente u vojnim misijama jer je, nakon završetka konflikta, ključno raditi na izgradnji institucija države, ali i društva. Hrvatska je također zainteresirana, kazala je ministrica Pusić, za obrazovanje i uključivanje u društvo žena i djevojčica u Afganistanu.
Glavni tajnik Ki-moon naglasio je potrebu održivog razvoja koji se odnosi ne samo na zaštitu okoliša, nego i na gospodarski i socijalni razvoj. Čestitajući Hrvatskoj na uspješnom završavanju uključenja u euroatlantske integracije i budućem punopravnom članstvu u Europskoj uniji, glavni tajnik Ban Ki-moon istaknuo je kako je prije petnaestak godina u Hrvatskoj djelovalo pet UN-ovih misija, posebno istaknuvši UNTAES kao najuspješniju.
Razgovaralo se također i o stanju u Siriji te njenom utjecaju na susjedne zemlje, s obzirom da Hrvatska u ovome trenutku dnevno sudjeluje s nenaoružanim vojnim predstavnicima u okviru UN-ove misije u Siriji.
Ministrica Pusić je naglasila kako je u važno angažirati cijelu međunarodnu zajednicu, posebno Rusiju "bez čijeg je aktivnog sudjelovanja situaciju nemoguće riješiti".
Glavni tajnik UN-a boravi u trodnevnom posjetu Hrvatskoj u povodu 20-te obljetnice prijema Hrvatske u UN, a nakon Hrvatske, posjetit će i ostale zemlje regije. Danas se na Brijunima odvojeno sastao s Predsjednikom Republike Hrvatske Ivom Josipovićem te predsjednikom Vlade Republike Hrvatske Zoranom Milanovićem.
Priopćenja