Projekt „Nacionalne EU koordinacijske strukture“, provodi se od početka 2010. godine, a njegov je osnovni cilj prikupljanje iskustava država članica Europske unije te analiza svih nacionalnih aspekta ključnih za donošenje odluke i pravodobnu pripremu za uspješnu koordinaciju europskih poslova po pristupanju Republike Hrvatske Europskoj uniji
Projekt „Nacionalne EU koordinacijske strukture“, provodi se od početka 2010. godine, a njegov je osnovni cilj prikupljanje iskustava država članica Europske unije te analiza svih nacionalnih aspekta ključnih za donošenje odluke i pravodobnu pripremu za uspješnu koordinaciju europskih poslova po pristupanju Republike Hrvatske Europskoj uniji.
Državni tajnik Plenković održao je govor na temu „Vanjska politika kao unutarnja politika-koordinacija u pretpristupnom razdoblju i potencijali za članstvo u Europskoj unije“. U okviru svojeg izlaganja opisao je modele koordinacije europskih poslova u Republici Hrvatskoj u razdoblju od stjecanja neovisnosti do danas. Naglasio je da u kontekstu organizacijskih prilagodbi diktiranih dinamikom i potrebama pojedinih faza integracijskog procesa, pristupanje Hrvatske Europskoj uniji, kao slijedeći korak, podrazumijeva znatno veći stupanj europeizacije njezine vanjske politike, ali i bitno zahtjevniju, učinkovitiju i bržu koordinaciju nacionalnih stajališta o svim politikama Unije.
U pogledu donošenja odluke o budućem modelu koordinacije europskih poslova pored načina djelovanja institucija Europske unije i postojećeg ustrojstva izvršne vlasi, istaknuo je stečena iskustva, odnosno uspješnost koordinacije europskih poslova u pretpristupnom razdoblju. U tom kontekstu, naglasio je značaj ljudskih potencijala, institucionalnu sposobnost, tehničke predispozicije, ali i odgovarajuće znanje o širim europskim procesima Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija.
Korisnik ovog projekta je Vlada Republike Hrvatske, a glavni nositelj njegove provedbe Ured glavnog pregovarača.
Priopćenja