U svom izlaganju pred Stalnim vijećem OESS-a, ministar Jandroković istaknuo je kako Republika Hrvatska aktivno prati rasprave o sigurnosti koje se održavaju u sklopu OESS-a te je zainteresirana za stvaranje učinkovitijih sigurnosnih institucija i mehanizama
U svom izlaganju pred Stalnim vijećem OESS-a, ministar Jandroković istaknuo je kako Republika Hrvatska aktivno prati rasprave o sigurnosti koje se održavaju u sklopu OESS-a te je zainteresirana za stvaranje učinkovitijih sigurnosnih institucija i mehanizama. Napomenuo je kako je tijekom ovogodišnjeg grčkog predsjedavanja odrađen velik posao koji je dao novi poticaj reafirmiranju temeljnih načela OESS-a. Posebno je pritom istaknuo pokretanje Krfskog procesa kao novog okvira za raspravu o sigurnosnoj situaciji u okviru OESS-a, te kao izuzetno korisnog u identificiranju problematičnih područja i pronalaženju odgovora za postojeći sustav sigurnosti. Ministar Jandroković kazao je kako je Republika Hrvatska, kao nova članica NATO-a i buduća članica Europske unije, svjesna zajedničke odgovornosti u jačanju sustava sigurnosti i s tim u svezi napomenuo kako je i dvogodišnji hrvatski angažman u Vijeću sigurnosti UN-a bio fokusiran na rješavanje kriznih pitanja kako na regionalnoj tako i globalnoj razini. Hrvatska također vjeruje da jaka Europska sigurnosna i obrambena politika može poticati transatlantsko sigurnosno partnerstvo i strateške veze između NATO-a i Europske unije.
Međusobnu komunikaciju i suradnju Republike Hrvatske i OESS-a ministar Jandroković ocijenio je odličnom, s vrlo uspješnim trendom napretka u ostvarivanju mandata Ureda OESS-a u Zagrebu, vezanom uz praćenje suđenja za ratne zločine te preostalim aspektima stambenog zbrinjavanja izbjeglica. Kazao je kako hrvatska Vlada pridaje veliku pozornost pitanju povratka izbjeglica kao važnom humanitarnom pitanju, te je stoga ispunila sve obveze koje proizlaze iz međunarodnog zakonodavstva i Sarajevske deklaracije. Napomenuo je kako će Hrvatska i dalje nastaviti ispunjavati sve obveze proizašle iz mandata OESS-a za što ima osposobljene institucije.
Ministar Jandroković podsjetio je na odluku da se u prosincu donese mišljenje o nastavku djelovanja Ureda OESS-a u Zagrebu. U tom pogledu istaknuo je kako Republika Hrvatska očekuje razumijevanje i potporu svih sudionika u pogledu definiranja budućeg statusa ovog Ureda.
Osvrnuvši se na jučerašnje potpisivanje sporazuma o arbitraži između predsjednice hrvatske Vlade Jadranke Kosor i predsjednika slovenske Vlade Boruta Pahora ministar Jandroković, istaknuo je kako ono, uz raniju deblokadu hrvatskih pristupnih pregovora i nastavak razgovora o rješavanju graničnog pitanja, predstavlja značajan korak u daljnjem unaprjeđenju i jačanju doborsusujedskih odnosa između dviju zemalja, kao i što skorijem ulasku Hrvatske u europske integracije. U tom kontektu poručio je kako je Hrvatska svjesna svih izazova koji su pred njom te ostaje predana ispunjavanju preostalih obveza kako bi dovršila pregovore s Europskom unijom do sredine iduće godine.
Hrvatska je također spremna zadržati konstruktivnu ulogu u regiji jugoistočne Europe, te će i dalje, imajući u vidu načelo individualnog pristupa i ispunjavanje postavljenih kriterija, podupirati euroatlantsku perspektivu svih njezinih zemalja, smatrajući to najboljim jamstvom stabilnosti i napretka čitave regije, zaključio je ministar Jandroković.
Na marginama sjednice Stalnog vijeća OESS-a ministar Jandroković sastao se sa glavnim tajnikom OESS-a Marcom Perrinom de Brichambautom te predsjedavajućom Stalnog vijeća OESS-a i stalnom predstavnicom Helenske Republike pri OESS-u Marom Marinaki.
Priopćenja