Državni tajnik Božinović upoznao je sugovornika s aktualnostima vezanima uz hrvatske pristupne pregovore, izrazivši nadu da će dosadašnji intenzivni razgovori sa slovenskom stranom uskoro dovesti do obostrano prihvatljivog rješenja, a time i do deblokade hrvatskih pristupnih pregovora.
U nastavku razgovora sugovornici su izmijenili mišljenja o stanju u regiji južne Amerike, odnosno jugoistočne Europe. Također je bilo riječi i o globalnim temama poput međunarodne ekonomske krize i njenog utjecaja na nacionalna gospodarstva, sudjelovanja Republike Hrvatske i Republike Čile u mirovnim misijama, klimatskih promjena i reforme Ujedinjenih naroda.
Istog dana, čileanski dužnosnik održao je predavanje za djelatnike Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija na temu „Latinska Amerika“. Prisutne je upoznao s trenutačnom političkom situacijom u Latinskoj Americi i stupnjem demokracije na Kontinentu te s posljedicama svjetske gospodarske krize koje, s zadovoljstvom je primijetio, iako su zamjetne nisu rezultirale socijalnim napetostima. Iznijevši pregled južnoameričkih multilateralnih integracijskih procesa, čileanski dužnosnik rezimirao je da se unatoč određenim uspjesima i jasnoj potrebi za njihovim postojanjem, niti jedna zajednica svojim rezultatima ne može mjeriti s istima Europske unije. Kao glavne političke, ali i gospodarske partnere Čilea izdvojio je Sjedinjene Američke Države, Europsku uniju, posebno Kinu, ali i ostale azijske zemlje u koje Čile plasira jednu trećinu svog ukupnog godišnjeg izvoza.