Poslovna kultura i poslovni bon-ton jasno navode gdje (tip restorana isto kao što je propisana i kategorija hotela kod službenih putovanja),kako i s kolikom mjerom se organiziraju takvi objedi. Drugi je problem što netko o poslovnom, radnom ili službenom ručku ima iskrivljenu sliku „druženja“ do ranih jutarnjih sati. Ovdje o tome definitivno nije riječ!
Kako je Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija u obvezi racionalnog i kontroliranog trošenja sredstava poreznih obveznika logično je da je izdan Naputkom s točno određenim pravilima „igre“. Njime je predviđeno da se prije odlaska na radni i službeni ručak pribavi dopuštenje nadređenih dužnosnika MVPEI te potom da u roku od tri dana predaju pisanu bilješku. To je praksa i u drugim zemljama, ali i u bilo kojoj sređenoj većoj ili manjoj tvrtki.
Na kraju ne vidimo ništa sporno ni u tome, da nadležne službe od naših djelatnika zahtijevaju racionalno i učinkovito raspolaganje sredstvima. Držimo da će takve i slične odluke pozdraviti cjelokupna hrvatska javnost, tim više sazna li kako je rezultat brojnih mjera koje je čelništvo Ministarstva poduzelo vidljiv i iz podatka o ušteđenih 12 milijuna kuna u prvih devet mjeseci ove godine, a da se to istodobno nije odrazilo na ispunjavanje redovnih aktivnosti. Dapače, međunarodni položaj Republike Hrvatske nikad nije bio bolji – nestalna smo članica Vijeća sigurnosti UN-a, korak smo do ulaska u NATO i Europsku uniju i sve češće nas s pravom proglašavaju liderom jugoistoka Europe.