Obje su strane izrazile potrebu za osiguranjem trajne stabilnosti i rješenja preostalih otvorenih pitanja u jugoistočnoj Europi, također i jačanjem euroatlantske dimenzije u regiji. Isto tako, turska strana je potvrdila potporu što skorijem članstvu Republike Hrvatske u Sjevernoatlantskom savezu (NATO-u), te izrazila očekivanje da će odgovarajuće odluke biti donesene na summitu NATO-a u proljeće 2008. godine.
Na temu eurointegracijskih procesa razmijenjena su mišljenja o stanju pregovora dviju zemalja s Europskom unijom. Državni tajnik Biščević je izvijestio o najnovijoj rezoluciji Europskog parlamenta, te prenio uvjerenja da će Republika Hrvatska dovršiti pregovore s Europskom unijom do 2009. godine.
Tijekom političkih konzultacija posebno je bilo riječi o aktualnom stanju u jugoistočnoj Europi i potrebi trajnog rješenja otvorenih pitanja, prije svega u vezi s utvrđivanjem budućeg statusa Kosova. Dvije zemlje dijele uvjerenje da rješenje kosovskog statusa treba osigurati stabilnost šire regije i suglasje međunarodne zajednice.
U razgovoru je ocijenjeno da je hrvatsko predsjedanje Procesom suradnje u jugoistočnoj Europi (SEECP) uspješno otvorilo preobrazbu Pakta o stabilnosti prema Vijeću za regionalnu suradnju (RCC).
Državnog tajnika Bišćevića je primio i Süleyman Demirel, bivši turski predsjednik koji je imao značajnu ulogu devedesetih godina kao prijatelj Republike Hrvatske.