Ministarstvo vanjskih i europskih poslova

Ministrica mr. sc. Kolinda Grabar-Kitarović u Bruxellesu predvodila je izaslanstvo RH na trećem sastanku Vijeća za stabilizaciju i pridruživanje između RH i EU

Ministrica vanjskih poslova i europskih integracija mr. sc. Kolinda Grabar-Kitarović u utorak, 6. ožujka 2007. godine, u Bruxellesu predvodila je izaslanstvo Republike Hrvatske na trećem sastanku Vijeća za stabilizaciju i pridruživanje između Republike Hrvatske i Europske unije

U nastavku slijedi neslužbeni prijevod Zajedničke izjave za medije.

 

EU-Hrvatska
Vijeće za stabilizaciju i pridruživanje

Bruxelles, 6. ožujka 2007. godine

Zajednička izjava za tisak

  1. Treći sastanak Vijeća za stabilizaciju i pridruživanje RH-EU (VSP) održan je u utorak, 6. ožujka 2007. godine. Sastankom je predsjedao Günther Gloser, njemački državni ministar za Europu i voditelj izaslanstva Europske unije (Troika format). Europsku komisiju predstavljao je Olli Rehn, povjerenik za proširenje. Izaslanstvo Republike Hrvatske predvodila je mr. sc. Kolinda Grabar-Kitarović, ministrica vanjskih poslova i
    europskih integracija.
  2. VSP je pozdravilo napredak Republike Hrvatske u pristupnim pregovorima s Europskom unijom te je potvrdilo da će se pregovori nastaviti u skladu s napretkom Republike Hrvatske u pripremama za pristupanje, koji će se posebice procjenjivati temeljem ispunjavanja obveza sadržanih u Pregovaračkom okviru, obveza koje proizlaze iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju kao i provedbe Pristupnog partnerstva.
    Postupak analitičkog pregleda zakonodavstva (screening) uspješno je završen u listopadu 2006. godine. VSP je sa zadovoljstvom ustanovilo kako su pristupni pregovori dobro počeli te da su ostvareni prvi rezultati. Tijekom 2006. godine, dva pregovaračka poglavlja su privremeno zatvorena, dok su 3 pregovaračka poglavlja otvorena. VSP ohrabrilo je Republiku Hrvatsku za nastavak rada na izazovima i nedostacima utvrđenim tijekom procesa screening-a te za nastavak rada na jačanju administrativnih kapaciteta. U tom kontekstu, VSP je pozdravilo donošenje Nacionalnog programa Republike Hrvatske za pristupanje Europskoj uniji za 2007. godinu, usvojenog u siječnju 2007. godine, te očekuje njegovu provedbu.
    VSP je konstatiralo da Europska unija, u Zaključcima Europskog vijeća iz lipnja i prosinca 2006. godine, potvrđuje svoje obveze prema zemljama uključenim u proces proširenja. Podsjetilo je da brzina proširenja mora biti povezana sa sposobnošću Unije da integrira nove članice. Nadalje podsjetilo je da brzina pristupnog procesa ovisi o rezultatima reformi u zemljama koje se nalaze u procesu pregovora, pri čemu će se svaka država ocjenjivati na temelju vlastitih postignuća.
    U skladu s tim, sastanak VSP-a bio je pravovremena prigoda za pregled napretka koji je Republika Hrvatska ostvarila u pripremama za pristupanje, te prigoda za razmatranje prioriteta za daljnje djelovanje u okviru Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
  3. VSP je preispitalo stanje priprema Republike Hrvatske za pristupanje Europskoj uniji, posebice u svjetlu Pristupnog partnerstva i Izvješća Europske komisije o napretku Hrvatske za 2006. godinu. U tom smislu, VSP je konstatiralo da Republika Hrvatska nastavlja ispunjavati kopenhaške političke kriterije, ali su potrebni daljnji kontinuirani napori u smislu reforma i njihove provedbe u ključnim područjima kao što su pravosuđe, državna uprava i borba protiv korupcije. VSP je pozdravilo kontinuiranu punu suradnju s ICTY-em te istaknulo njenu važnost. Istovremeno, primijetilo je da su, unatoč napretku postignutom tijekom prošle godine, potrebna daljnja poboljšanja vezano uz procesuiranje ratnih zločina u Hrvatskoj.

    VSP je pozdravilo opći napredak postignut u području povratka izbjeglica, obnove i povrata imovine, te je naglasilo kako provedba programa stambenog zbrinjavanja za bivše nositelje stanarskih prava mora biti potpuna i učinkovita. Nadalje, potrebno je ubrzati napore za stvaranjem gospodarskih i društvenih uvjeta koji su neophodni za održivost povratka izbjeglica. Također, VSP je ohrabrilo Hrvatsku da se nastavi angažirati u regionalnim raspravama na temu povratka izbjeglica te da nastavi s naporima koje ulaže u postizanje pomirenja među građanima regije.

    VSP je ukazalo je da je unatoč napretku postignutom u području prava manjina, posebice vezano uz pitanje Roma, potrebno nastaviti s naporima za poticanje pomirenja te s borbom protiv netolerancije. VSP je potaklo Hrvatsku da ojača primjenu Ustavnog zakona o nacionalnim manjinama te da dovrši i započne s provedbom sveobuhvatne anti-diskriminacijske strategije i akcijskog plana.

    VSP je pozdravilo napredak postignut u području regionalne suradnje, uključujući hrvatsko predsjedanje SEECP-om. VSP je pozdravilo novu, suvremenu CEFTA-u 2006. (proširenu na nove članice i potpisanu u Bukureštu 19. prosinca 2006.), koja bi trebala ojačati trgovinu unutar regije i potaknuti strana ulaganja. VSP je također ohrabrilo Hrvatsku da nastavi s naporima u smjeru dobrosusjedskih odnosa, a naročito putem pojačanog rada na pronalaženju zajednički prihvatljivih konačnih rješenja za sva otvorena bilateralna pitanja sa susjednim zemljama.

  1. VSP je podsjetilo da se Hrvatsku može smatrati djelotvornim tržišnim gospodarstvom te da bi se Hrvatska srednjoročno mogla nositi s konkurentnim pritiscima i tržišnim silama u Uniji, ukoliko odlučno provede reforme da bi uklonila preostale značajne slabosti. U tom smislu, Vijeće je pozvalo Hrvatsku da ubrza postupak strukturnih reformi, uključujući provedbu restrukturiranja poduzeća.
  2. VSP je sa zadovoljstvom utvrdilo da je Hrvatska poboljšala sposobnost preuzimanja obveza koje proizlaze iz članstva. Napredak je postignut u većini područja, ali su po pitanju cjelokupne razine usklađivanja i administrativne sposobnosti potrebni daljnji kontinuirani napori. VSP je pridalo posebnu pažnju pitanjima vezanim uz funkcioniranje unutarnjeg tržišta, poljoprivredu, veterinarsku, fitosanitarnu i prehrambenu politiku, socijalnu politiku i zapošljavanje, zaštitu okoliša te pravosuđe i unutarnje poslove. Kratkoročne prioritete iz Pristupnog partnerstva u mnogim područjima i dalje treba ispuniti.
  1. VSP je preispitalo provedbu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju; potvrdilo je da je Hrvatska pridonijela dobrom djelovanju raznih zajedničkih tijela te je istaklo da je provedba Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju većinom nastavljena bez većih poteškoća. Istovremeno je VSP zabilježilo da je nekim područjima, poput slobodnog kretanja roba, državnih potpora, slobodnog kretanja kapitala te prava poslovnog nastana potrebno posvetiti posebnu pažnju i uložiti daljnje napore.
    VSP je utvrdilo da je u tijeku zaključivanje Protokola o proširenju uz Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju kako bi se uzelo u obzir pristupanje Bugarske i Rumunjske EU te sa zadovoljstvom očekuje brzo zaključivanje tog Protokola.
    VSP je konstatiralo da Hrvatska sudjeluje u većem broju programa Zajednice. Što se tiče financijske suradnje, VSP, pozdravljajući mjere koje je Hrvatska poduzela a koje omogućuju decentralizirano upravljanje fondovima Zajednice, naglašava da, kao posljedica toga, institucije uključene u upravljanje tim fondovima trebaju imati dostatne ljudske potencijale.

  2. VSP je pozdravilo redovito pridruživanje Hrvatske stajalištima i izjavama EU u okviru zajedničke vanjske i sigurnosne politike, njezinu potporu Međunarodnom kaznenom sudu (ICC) i obvezivanje na očuvanje integriteta Rimskog statuta. VSP je posebno pozdravilo činjenicu da Hrvatska nije potpisivala bilateralni sporazum o neizručivanju Međunarodnom kaznenom sudu.

    Naposljetku, VSP razmijenilo je mišljenja vezano uz najnoviji razvoj događaja na području Zapadnog Balkana.

 



Priopćenja