Opća deklaracija o ljudskim pravima zauzima ključno mjesto u ljudskoj povijesti. Njezino usvajanje prije 55 godina pridonijelo je snažnom razvoju međunarodnog prava o ljudskim pravima, a usvojeni zajednički standardi priznali su jednaka i neotuđiva prava svih ljudi i svakog ljudskog bića. U preambuli Opće deklaracija o ljudskim pravima afirmira se dostojanstvo svakog ljudskog bića te naglašava se univerzalnost, međuovisnost i nedjeljivost građanskih, političkih, kulturnih, gospodarskih i socijalnih prava. Danas su ljudska prava ugrađena u napore UN-a i njezinih država članica na područjima mira, humanitarne pomoći, održivog razvoja te socijalnog i gospodarskog napretka.
Republika Hrvatska prihvatila je sve temeljne međunarodne instrumente kao i nove koje se razvijaju na području ljudskih prava. Tako je tijekom 2003. Hrvatska potpisala Dodatni protokol na UN Konvenciju protiv torture; ratificirala Protokole br. 12. i 13. na Europsku konvenciju o ljudskim pravima, Konvenciju o ljudskim pravima i biomedicini te Dodatne protokole o zabrani kloniranja i presađivanju organa i tkiva.
U Hrvatskoj se sustavno jačaju nacionalni mehanizmi pune primjene obveza sadržanih u međunarodnim ugovorima na području ljudski prava kojih je Hrvatska stranka, odnosno zaštite ljudskih prava svakog pojedinca.
Vlade RH u suradnji s Uredom UN Visokog povjerenika za ljudska prava kroz program tehničke suradnje osnovala je Centar za ljudska prava koji bi trebao jačati sustavno djelovanje na promicanju i zaštiti ljudskih prava.
Zaštita i promicanje ljudskih prava integrirana su i u načela hrvatske vanjske politike. Takvu politiku Hrvatska zastupa u globalnim i regionalnim tijelima (RH je članica Komisije za ljudska prava UN-a od 2002.-2004.godine), kao i u bilateralnim kontaktima s drugim državama.