Sastanak je organiziran kao priprema za posjet hrvatskih gospodarstvenika Bruxellesu. Očekuje se da bi se navedeni posjet, nakon usklađivanja mogućih termina u Europskoj komisiji, trebao realizirati na jesen 2003. godine.
Obzirom na značaj gospodarske dimenzije u kontekstu procjene spremnosti određene države za članstvo u Europskoj uniji, stalan napredak hrvatskog gospodarstva postaje jedan od ključnih argumenata kada se govori o spremnosti RH za prilagodbu standardima Europske unije. Neutralna izvješća i pokazatelji uspješnosti hrvatskog gospodarstva u odnosu na zemlje okruženja, ali i tranzicijske zemlje općenito, dobar su temelj za takvu argumentaciju. No, način na koji istaknuti hrvatski gospodarstvenici ocjenjuju stanje hrvatskog gospodarstva, između ostalog, i u odnosu na Europsku uniju i regiju, te utjecaj europskih reformi na uvjete poslovanja u Republici Hrvatskoj, predstavlja dodatnu vrijednost u boljem razumijevanju prilika i jasnijoj percepciji ukupnog stanja u Republici Hrvatskoj od strane partnera u Europskoj uniji.
Posjet Bruxellesu u tom će smislu biti i prilika da naši najutjecajniji gospodarstvenici, dužnosnicima i službenicima Europske komisije, te predstavnicima država članica, pojasne molbu za članstvo u Europskoj uniji s gospodarskog aspekta. Prije svega, u kojoj će mjeri molba utjecati na mijenjanje uvjeta poslovanja u Republici Hrvatskoj i uopće kakve promjene kandidatura donosi hrvatskom društvu u području gospodarstva, ali i šire.
Ovu inicijativu Ministarstva vanjskih poslova, koja je pozdravljena i prihvaćena od strane prisutnih gospodarstvenika, valja sagledati u širem kontekstu potrebe stalnog lobiranja i kontinuirane prisutnosti Republike Hrvatske u zemljama članicama te u samom institucionalnom središtu Europske unije. Nastup hrvatskih gospodarstvenika utoliko je značajniji jer pruža mogućnost i drugim segmentima hrvatskog društva da aktivno sudjeluju u navedenom procesu.