Dobar dan, gospođe i gospodo.
Poštovani domaćinu - gospodine Kovačev.
Uvaženi ministre financija Linić.
Veliko mi je zadovoljstvo danas biti ovdje među vama i imati priliku reći koju uvodnu riječ o temi od izvanredne važnosti na našu zemlju. Temi o kojoj, nažalost, još uvijek prerijetko pričamo i kojoj se premalo posvećujemo. Na toj ukazanoj prilici zahvaljujem Hrvatskoj banci za obnovu i razvoj te njezinom predsjedniku Kovačevu. HBOR je dugogodišnji brižni čuvar i aktivni promicatelj hrvatskog izvoza te time važan saveznik svakoj instituciji koja brine o hrvatskim nacionalnim interesima - pa tako i Ministarstvu vanjskih i europskih poslova.
Iako je prema njegovoj prirodi posla, pogled Ministarstva vanjskih i europskih poslova uvijek uperen prema vani - prema zbivanjima u svijetu koja mogu utjecati na naše nacionalne interese, prema situacijama u kojima možemo te interese najbolje zaštiti i promicati – Ministarstvo svojim nogama čvrsto stoji u hrvatskoj realnosti, u realnosti zemlje koju u inozemstvu predstavljamo i zastupamo. Shodno tome, hrvatska diplomacija je duboko svjesna težine trenutka u kojoj se nalazi gospodarstvo naše zemlje. Naši veleposlanici u svijetu, ma koliko god daleko bili, predstavljaju državu u kojoj petina radno sposobnih ljudi ne može naći posao, u kojoj je pola milijuna građana pred ovrhom, u kojoj BDP i dalje tone. Sve nam to nameće dodatnu odgovornost, tjera nas – kao državne službenike – da se zapitamo: 'Kako možemo učiniti naš rad još korisnijim, još direktno relevantnijim za hrvatske građane, za hrvatske porezne obveznike?'
Ta nužnost zaokreta prema maksimalno praktičnom i opipljivom doprinosu dolazi u vrijeme kada smo ostvarili svoje dva desetljeća stare vanjskopolitičke strateške ciljeve – ulazak u NATO i u Europsku uniju. Završetkom ta dva zahtjevna procesa integracija, oslobađa se značajan dio naše energije za posvećivanje preostalim nacionalnim interesima. Pridružujemo se tako praksi modernih diplomacija koje danas stavljaju gospodarstvo u samo središte svog djelovanja te se lavovski bore za svako strano ulaganje te za svaki izvozni posao.
Shodno tome, hrvatska diplomacija u potpunosti dijeli posvećenost cijele Vlade RH njezinom najvećem prioritetu – skorom i održivom gospodarskom oporavku naše zemlje. Glavna poruka koju želim ovom prilikom uputiti jest: hrvatska diplomacija preuzima dio svoje odgovornosti za ovaj nacionalni cilj broj 1 te će uložiti maksimalne napore da, u okviru svojih mogućnosti, doprinese njegovom ostvarenju. Učinit će to kroz izgradnju suvremenog, održivog i učinkovitog sustava gospodarske diplomacije. Prva zadaća tog sustava bit će pružati maksimalnu potporu hrvatskom izvozu.
'A zašto baš izvozu?', pitat će neki. Zato što dobro znamo – kao i svi vi makroekonomisti prisutni ovdje – da ništa ne može u jednom potezu potaknuti i rast, i zapošljavanje, i smanjenje deficita, i produktivnost – kao što to može povećanje izvoza. Zato što internacionalizacija gospodarstva – to više nego logično usmjerenje svake male zemlje – Hrvatskoj nikad nije bio potrebnija nego danas.
Posljednjih mjeseci uvjerio sam se u to. Radeći na projektu uspostave hrvatske gospodarske diplomacije kojeg su mi povjerili ministrica vanjskih poslova te sukreatori hrvatske vanjske politike predsjednik i premijer, dugo sam razgovarao s desecima - pa i stotinama - hrvatskih izvoznika; posjećivao njihova sjedišta i tvornice diljem zemlje – Zagreb, Požega, Rijeka, Slavonski brod i drugdje; proučavao njihove proizvode i usluge. Poveo sam njihove predstavnike u zemlje kao što su Ukrajina i Kazahstan. I unatoč svim poteškoćama s kojima se susreću, i usprkos nedostatku strukturnih promjena koje bi im omogućile razinu konkurentnosti kojoj teže – uvjerio sam se da se radi o onom dijelu hrvatskog gospodarstva koji nam obećava bolje sutra. A moj dojam najbolje podupiru brojke - iako samo 13% poduzeća u Hrvatskoj izvoze, ona ujedno zapošljavaju polovicu zaposlenih u svim poduzećima, ostvaruju 65% od ukupnih prihoda od prodaje, te u razvoj ulažu čak 70% sredstava od ukupno ulaganih u razvoj. Kao takvi, oni zaslužuju punu potporu svih nas.
Kroz to pobliže upoznavanje hrvatskih izvoznika, ujedno sam raskrstio s još jednim mitom s kojim se često barata u hrvatskoj diplomaciji ali i javnosti općenito – da Hrvatska, zemlja uništene industrije i slabih financijskih mogućnosti - naprosto nema što ni proizvoditi, ni izvoziti. S velikim poštovanjem svaki dan učim sve više o tome što hrvatski izvoznici – nerijetko gotovo samozatajno, daleko od očiju medija i diplomacije – rade diljem svijeta: da naši strojevi kopaju rudnike zlata u Južnoj Africi; da se naša voda pije po luksuznim hotelima u Emiratima, da naše otopine mora za nos pomažu lakše disati i u dalekoj Gvatemali, da su naši softveraši svojim programima impresionirali i Japan i SAD, da su za našim inovatorima električnih vozila poludjeli svi od Španjolske do Saudijske Arabije. I da dalje na nabrajam.
I mogu vam reći da nisu rijetke prilike kada čujem – posebice od stranih diplomata ili gospodarstvenika – koliko su neke naše robe i usluge u inozemstvu cijenjene kao posebno tehnološki napredne ili kao posebno pouzdane. Kada smo u lipnju ove godine po prvi puta sazvali naše počasne konzule u Hrvatsku i priredili prezentaciju nekoliko naših vrhunskih izvoznika, među počasnim konzulima – inače redom uglednim poslovnim ljudima - zavladalo je veliko zanimanje. I iako - priznajmo - nismo uvijek najtemeljitiji ili najuporniji i ne znamo najbolje prezentirati ono što imamo – ipak nikako ne smijemo podcjenjivati naše često vrhunsko znanje, inovativnost i sposobnost proboja na svjetsko tržište.
A u tom proboju diplomacija može, treba i želi pomoći. Tijekom ovog mjeseca implementirat ćemo sustav gospodarske diplomacije – ovaj puta sveobuhvatan i održiv - koji je rezultat dvije vrste uvida: prvo, direktno postavljenih zahtjeva od strane hrvatskih izvoznika i poslovnih udruženja; drugo, pomnih komparativnih analiza modela i strategija najboljih gospodarskih diplomacija svijeta. I još nešto – mi ne mislimo da svijet počinje od nas. Od korica do korica proučili smo Hrvatsku izvoznu ofenzivu te se ne sramimo nastaviti graditi na temeljima svih dobrih analiza i inicijativa poduzetih u posljednjih 20-tak godina.
Dopustite da ovom prilikom po prvi puta predstavim osnovne naznake onih elemenata gospodarske diplomacije kojima ćemo ojačati potporu izvoznicima:
I da se razumijemo – sve ovo ne znači da je novi sustav gospodarske diplomacije novi čarobni štapić za plasman nečijeg proizvoda u inozemstvo ili 'quick-fix' za izlazak gospodarstva iz krize. Svako takvo tumačenje ne samo da bi bio suštinski krivo, već i krajnje kontraproduktivno. Upravo naprotiv - pred nama je dug, mukotrpan put izgradnje jednog kompleksnog sustava i jedne nove institucionalne kulture - one osobne odgovornosti, meritokracije i učinkovitosti. Na njemu nas čekaju mnoge sagledive i nesagledive prepreke, nerazumijevanje i otpori. Čekaju nas, zasigurno, i neke naše vlastite greške u hodu. No unatoč tome posve sam uvjeren da ćemo u narednih nekoliko mjeseci pomoći okrenuti novu stranicu u institucionalnoj potpori hrvatskom izvozu te ujedno koristim ovu priliku zamoliti sve vas za vašu otvorenu suradnju i podršku tim našim predanim naporima.
Hvala na pažnji.