- Hrvatska, koja se nalazi u recesiji, ulazi u Europu u krizi. Nije li ovo najgori trenutak za pristup vaše zemlje?
Da smo mogli birati, vjerojatno bismo odlučili da u Europsku uniju uđemo u nekom drugom trenutku. Međutim, čak i u ovim okolnostima ne smijemo zaboraviti da je Europa najprosperitetniji, najdemokratskiji i najmirniji kontinent na svijetu. Građani zapadne Europe često zaboravljaju da je Europa utemeljena upravi da bi se sačuvao mir. Mi, smo vrlo skupo platili spoznaju da postoji njegova alternativa, i baš zato smo osjećamo entuzijazam prema europskome projektu, koji je uspješan,usprkos svojim usponima i padovima.
- Što će ulazak u Europsku uniju promijeniti?
Hrvatska se već dubinski promijenila! Tijekom svih pretpristupnih godina, Europa je za nas bila poticaj. Kako bismo usvojili cjelokupnu pravnu stečevinu EU-a, morali smo donijeti moderan zakonski i upravni okvir, kao i institucije koje mogu primjenjivati to zakonodavstvo. Danas je hrvatska država puno učinkovitija. Pregovori su nas također potaknuli da stvorimo uvjete za konkurentnije gospodarstvo.
- Ali gospodarstvo je i dalje jako krhko…
Točno je da su prethodne vlade mogle učiniti više u pogledu konkurentnosti. Istina je i da će se naše tvrtke morati suočiti s novom konkurencijom. Međutim, 1. srpnja ne bi trebao poremetiti naše gospodarstvo. Ne zaboravimo da smo, zajedno sa Slovenijom, bili važni izvoznici u doba Jugoslavije te da smo imali snažnu industrijsku tradiciju. Naša brodogradilišta bila su među prvima na svijetu. Rat i tranzicija učinili su svoje, ali ostala je široka baza malih i srednjih poduzeća koja i dalje opstaje.
- Tek ste ušli u Europsku uniju, a već se borite za brzi ulazak vaših susjeda na Balkanu. Zašto?
Ulazak Hrvatske je sjajan signal za zemlje koje dijele ambiciju da uđu u Europsku uniju. Naš pristup pokazuje da se može uspjeti, iako je proces dugačak i složen. Želimo izgraditi mostove između tih zemalja i Europe, jer ova regija na Balkanu mora definitivno biti sidro stabilnosti i prosperiteta. Međutim, moramo znati da se ona još uvijek nije oslobodila svojih demona. Bez obzira na to je li riječ o Srbiji, Bosni, Kosovu ili Makedoniji, te zemlje trebaju čim prije pokrenuti proces pregovora s Europskom unijom. Tada će se dogoditi ono što se dogodilo u Hrvatskoj: politika će doživjeti dramatičan prijelaz s emotivnog na racionalnog, a to je ogromna evolucija.