Poštovani ministre Poposki,
Zahvaljujem na Vašim uspješnim naporima da nas okupite danas, tu na Ohridu.
Povjereniče Fuele,
Glavni tajniče RCC-a Svilanoviću,
Poštovane kolege,
Gospođe i gospodo,
Hrvatska smatra da se nalazimo u odlučujućem trenutku. Odlučujućem za nas i za zemlje regije. Svi mi, ili barem većina, suočeni smo s nečim što ja zovem trećom tranzicijom zemalja regije. Tranzicijom od postratnih ili poskonfliktnih država do država koje su EU članice ili su pred tim članstvom. U mnogim se elementima ova tranzicija odvija lakše nego bilo koja tranzicija kroz koju smo prošli ranije.
Ulazak u EU, ili stizanje u Europu ako hoćete, za naše zemlje ne znači odlazak. Upravo suprotno, ono znači doprinos samoj regiji. U ovom trenutku, dopustite mi da se kratko osvrnem na ono što su moje kolege prije mene rekli, Crna Gora je započela pregovore. Beograd i Priština postigli su sporazum kojeg vidimo kao iznimno važan korak naprijed. Sporazum je facilitirala Europska komisija, a veliku je ulogu imala i vp Catherine Ashton.
Postizanje tog sporazuma je vrlo važno i smatram da povećava, a nadam se i pridonosi ostvarenju šansi Srbije da dobije datum za početak pregovora. Mi smatramo da Makedonija također treba dobiti datum za početak pregovora na zadnjem sastanku Vijeća u lipnju. Zadnjem, prije nego što Hrvatska postane punopravna članica.
Kosovo je na putu, a nadamo se da će i započeti pregovore oko Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. Albanija će nadam se dobiti status kandidata, a Bosna i Hercegovina treba pomak. I smatram da svi trebamo raditi na tom projektu jer je to u našem zajedničkom interesu.
S našeg stajališta, ovaj proces približavanja članstvu odnosno približavanja početku pregovora primarno je vezano uz preuzimanje odgovornosti. Mi, zemlje regije, moramo preuzeti odgovornost prvenstveno za naše vlastite države, a zatim i za našu regiju. Iako se ponekad u ovom dijelu Europe podrazumijevalo da je EU, odnosno članstvo u EU vrijednost samo po sebi, dopustite mi da kažem nekoliko riječi o tome zašto ga smatramo pozitivnim za zemlje regije, polazeći od našeg vlastitog iskustva u pregovaračkom procesu.
Proces sam po sebi, onako kako ga mi vidimo, je vrijedan jednako kao i samo članstvo. Tijekom procesa radi se na izgradnji institucija, na izgradnji države što je važno za sve zemlje, ili barem za većinu njih. Proces pregovora je i mehanizam socijalne pomirbe i izgradnje naših društava. Taj europski proces ponovno izgrađuje regionalne odnose i direktno je vezan za pristupanje Europskoj uniji. Također, koristan je jer ne izaziva nikakve kontroverze među nama. Kada se započne raditi na europskom partnerstvu i europskim odnosima, to je nešto vrlo pozitivno i stvara temelje za suradnju i na drugim područjima. Želim i ovdje naglasiti kako će upravo poslije ovog sastanka, Hrvatska i Makedonija potpisati Sporazum o euroatlantskom partnerstvu upravo kako bismo osnažili razmjenu iskustava na tim područjima. I, konačno, članstvo u Europskoj uniji, u mjeri koliko je to u politici moguće, jamči zemljama regije dugoročnu stabilnost.
Tako mi to vidimo u Hrvatskoj i to su neki od ključnih postignuća u pristupnom procesu. A sve zemlje ove regije žele postati članice Europske unije, a mnoge od njih i NATO članice.
Kao što sam rekla, proces je važan koliko i cilj. Proces označava reforme, a cilj označava funkcioniranje u novom kontekstu, funkcioniranje države kao članice,
Nešto što također vidim kao važan element ovog procesa je razvoj političke kulture samopoštovanja bez arogancije, dakle nečeg upravo suprotno onome što smo viđali u ovom dijelu svijeta, a to je pretjerana samosvijest uperena protiv najslabijih. Dakle, potrebno je promijeniti dosadašnju političku kulturu u kulturu u kojoj ćemo biti svjesni vlastitih vrlina i mana. Također, trebamo biti svjesni da je u konačnici naša vlastita odgovornost da krenemo naprijed, da imamo snage produžiti tim putem koji ponekad može biti kompliciran i težak i na kojem će biti prepreka koje nismo predvidjeli. I trebamo naučiti put u Europu znači sposobnost rješavanja problema na koje ste naišli, a ne onih koje ste predvidjeli.
Ne postoje prvorazredne i drugorazredne zemlje i narodi u ovoj regiji i ne treba biti prvorazrednih i drugorazrednih članica EU. Vrlo je opasno misliti u tim terminima i mi, zemlje regije, ne smijemo upasti u tu zamku. Ne zato što ta zamka ne postoji, to je nešto vrlo poznato širom svijeta, nego zato što prihvaćajući tu podjelu u ovako maloj regiji, a mi smo zapravo male zemlje i mali narodi, možemo ugroziti regiju samu. Postoje igrači, vrlo važni i u našoj regiji koji imaju i imat će, ukoliko uspijemo, vrlo važnu ulogu u stabilizaciji naše regije. U pretvaranju regije u područje mira, odnosno područja koje izvozi mir i stabilnost, radije nego da, da kažem blago, izvoze nestabilnost kako se to znalo događati u prošlosti.
U tom je smislu naš Proces suradnje u JIE, u proteklom razdoblju bio tretiran različito, kao nešto više ili manje važno. Međutim, najvažnije je da on predstavlja originalni projekt suradnje i mi ga u tom smislu trebamo razvijati i jačati i raditi na njemu kao mehanizmu suradnje.
Ovaj sastanak ilustrira zašto je baš u ovom trenutku važan i SEECP i RCC, a važni su kao pokretači daljnje stabilizacije i daljnje suradnje. Ovaj sastanak vidim kao vrlo važan element potpore implementaciji sporazuma Srbije i Kosova i koristim ovu priliku da zahvalim mvp Srbije Mrkiću i mvp Kosova Hodžaju za napore koje su uložili u održavanje ovog sastanka. Mi razumijemo i znamo kako komplicirano može ponekada biti, čak i kada imate najbolje namjere. To zahtijeva mudrost i političku hrabrost. Zato kolege – kapa dolje!
Hrvatska također podupire članstvo Kosova u SEECP jer nam to omogućava daljnju suradnju u regiji. Jer, ako mi ne cijenimo jedni druge, ako ne cijenimo regiju, mislim da ne možemo očekivati da nas drugi cijene. Zato je vrlo važno da shvatimo važnost ovog foruma i da se okupimo i surađujemo. I moram reći da mi je izuzetno zadovoljstvo što smo svi danas ovdje. S posebnim naglaskom na SVI.
Hvala!