U kulturnoj zadruzi „Kuga“ u Velikom Borištofu u srednjem Gradišcu održano je 7.12. svecano otvorenje hrvatske knjižnice. Time je upotpunjeno djelovanje kulturne zadruge osnovane kako bi se obogatila kulturna ponuda i tako utjecalo na proces iseljavanja u vece gradske centre. Prema vlastitim rijecima, osnivaci nisu bili spremni mirno gledati da sela gradišcanskih Hrvata nestaju skupa s obicajima i jezikom koje je hrvatska manjina donijela sa sobom prije 450 godina, nego su dali svoj doprinos zaustavljanju procesa asimilacije i povecavanju atraktivnosti srednjeg Gradišca. Danas je „Kuga“ mjesto susreta Hrvata, ali i Madara i Austrijanaca koji žive u srednjem Gradišcu: u „Kugi“ se provode mnogi projekti kojima se potice jezicna i kulturna šarolikost Gradišca. Kao najvažniji ciljevi kulturne zadruge „Kuga“ istaknuti su podupiranje višejezicnosti u Gradišcu, organizacija kulturnih priredbi, obogacivanje ponude manifestacija iz podrucja kulture i obrazovanja, jacanje ponude iz podrucja kulturnog djelovanja i jacanje medukulturalne komunikacije uz pomoc tecaja, radionica i diskusija. U velikoj dvorani za priredbe koja može primiti oko 500 posjetitelja redovito se održavaju koncerti klasicne, narodne i rock glazbe, kazališne predstave, izložbe i ostale manifestacije, a medu najposjecenijim dogadajima je veliki ljetni festival „Croatisada“.
Bazu knjižnog fonda za knjižnicu predstavlja donacija Veleposlanstva RH u Becu iz ožujka 2016., kada je Veleposlanstvo pripremilo oko 150 knjiga hrvatskih autora i izdavaca koje je dobilo sukcesijom od bivšeg Jugoslavenskog kulturnog centra u Becu. „Kuga“ je u ožujku 2016. povodom predaje donacije organizirala prijem i svecanost, a nakon predaje knjiga je u Velikom Borištofu nastupio Folklorni ansambl Lindo.
I povodom svecanog otvaranja knjižnice 7.12.2018. je pripremljen program, u sklopu kojega je nastupio gradišcansko-hrvatski rock sastav „Turbokrowodn“. U svom prigodnom govoru je veleposlanica Cvjetkovic istaknula kako ce knjižnica dodatno obogatiti raznovrsnu ponudu kulturnog centra u Gradišcu. „Kuga“ je u meduvremenu postala kulturno središte ne samo Velikog Borištofa nego i cijeloga Gradišca, pri cemu je teško zamisliti kako bi izgledala višejezicnost i time status hrvatskog jezika da u posljednjih preko trideset godina nije bilo institucije kao što je „Kuga“, istaknula je veleposlanica Cvjetkovic. Posebno važno je što je kulturna zadruga revolucionarno djelovala na programsku koncepciju, i to odmaknuvši se od stereotipa vezenih za kulturu manjinske zajednice i ponudivši paletu programa svih žanrova i orijentacija. U „Kugi“ se danas održavaju pop, rock, jazz koncerti, kao i nastupi kabareta, cime je kulturna zadruga u svoj program uvrstila nove aspekte kulture i privukla brojne mlade. Središnje Gradišce je tako sa svojom glavnom institucijom odigralo veliku ulogu u stvaranju suvremenog gradišcansko-hrvatskom identiteta, koji je, kako je rekla veleposlanica Cvjetkovic, bitno složeniji od stereotipa koji vladaju o Gradišcancima. Knjižnicom ce „Kuga“ postati dodatno mjesto susreta i razmjene, bez obzira na sve snažniju ulogu elektronskih medija, zakljucila je veleposlanica Cvjetkovic, predavši tom prigodom još dvadesetak djela suvremenih hrvatskih autora Mire Gavrana, Slobodana Novaka, Zorana Ferica, Milane Vukovic Runjic, Jasne Horvat, Branislava Glumca i Radoslava Katicica. Proslavi svecanog otvaranja knjižnice su sudjelovali nacelnik opcine Veliki Borištof Rudolf Berlakovic, voditelj knjižnice u „Kugi“ Franjo Bauer i brojni drugi uzvanici iz srednjeg Gradišca i šire.
Svecanim otvaranjem knjižnice se kulturna zadruga „Kuga“ prikljucila nizu brojnih knjižnica koje su svoj fond obogatile zahvaljujuci Veleposlanstvu RH u Becu, koje je u posljednje tri godine organiziralo još donaciju knjiga za knjižnicu Odsjeka za slavistiku Sveucilišta u Becu, knjižnicu Trgovacke akademije u Željeznom, knjižnicu u gradišcanskom Filežu i Djecju knjižnicu u Raasdorfu.
Priopćenja