Veleposlanstvo Republike Hrvatske organiziralo je 5. lipnja 2018. predavanje pod naslovom „Oscar Nemon - Kipar Freuda“ na kojem je Aurelia Young predstavila lik i djelo svojeg oca Oscara Nemona (1906-1985), velikog hrvatskog kipara židovskih korijena, rodenog u Osijeku a preminulog u Oxfordu. Predavanje je održano povodom otkrivanja Nemonove skulpture Sigmunda Freuda u campusu beckog Medicinskog sveucilišta, kojom se Sigmund Freud 4.6.2018, tocno na dan svog odlaska iz Beca pred 80 godina, simbolicno ponovno vratio u Bec.
Nakon uvodne rijeci veleposlanice RH Vesne Cvjetkovic u kojoj je istaknula kulturno i društveno znacenje osjecke sredine u Nemonovo vrijeme, koja je pogodovala razvoju umjetnickih talenata, Aurelia Young je predstavila Nemonov bogat životni put. Izlaganje koje je bilo popraceno prezentacijom s mnoštvom slika, filmskim i zvucnim materijalom i anegdotama iz Nemonovog života, oduševilo je probranu medunarodnu publiku iz podrucja medicine, kulture i politike, medu kojima su se našli i ostali clanovi obitelji Nemon.
Oscar Nemon je umjetnik koji je usprkos velikom broju izuzetnih kiparskih postignuca širokoj javnosti ostao nepoznat. Proslavio se svojim portretima velikih i prominentnih licnosti iz svih domena društvenog života. Nakon završene gimnazije u Osijeku dolazi u Bec gdje upoznaje Sigmunda Freuda, koji je jedino Nemonu dopustio da ga portretira. Nakon Beca odlazi u Bruxelles gdje studira na Académie royale der Beaux-Arts, od koje prima i zlatnu medalju za svoju skulpturu. U Belgiji nastavlja s portretiranjem poznatih licnosti medu kojima se isticu skulpture kraljevske obitelji. Nakon Belgije emigrira u Englesku gdje usprkos otporu njezine obitelji sklapa brak s Patriciom Villers-Stuart, s kojom je dobio troje djece: sina Falcona i dvije kceri Aureliu i Electru. U poslijeratnoj Engleskoj afirmirao se statuama i bistama clanova kraljevske obitelji te poznatijih engleskih i svjetskih državnika kao što su Winston Churchill, Margaret Thatcher, Harold Macmillan, Bernard Low Montgomery, Harry S. Truman, Paul Henri Spaak i dr. Njegova djela se nalaze u istaknutim institucijama i u javnim prostorima širom svijeta: u Bruxellesu, Kopenhagenu, Parizu, Izraelu, Torontu, Kansas Cityu, New Yorku, Mexico Cityu, Canberri, Zagrebu i drugdje. U znak priznanja svom omiljenom portretistu, Winston Churchill, koji se i sam bavio slikarstvom, nastojeci se okušati i u kiparstvu, napravio je portret Oscara Nemona.
Uz hrvatsku tematiku vezana je Nemonova skulptura „Lipanjske žrtve“ (1929.) posvecena žrtvama atentata u beogradskoj skupštini Stjepanu Radicu, Pavlu Radica i ?uri Basariceku, a izradio je i osjecki spomenik Židovima stradalima u drugom svjetskom ratu. Oscaru Nemonu Osijek je posvetio park u kojem je Nemon proveo dio svog djetinjstva.
Aurelia Young posvetila se nakon smrti svoga oca istraživanju njegovog života i djela kao i potrazi za izgubljenim djelima. Zajedno s novinarom Julien Hale autorica je prve opsežnije biografije Oscara Nemona „Finding Nemon: The Extraordinary Story of the Outsider Who Sculpted the Famous“ koja izlazi u rujnu ove godine.
Priopćenja