Nova metodologija proširenja pozitivna je vijest za Kosovo, istaknula je veleposlanica Barišic govoreci na okruglom stolu pod nazivom „Nova metodologija proširenja: što to znaci za Kosovo?“ kojeg je organizirala nevladina organizacija Democracy for Development D4D, a na kojem su sudjelovali i pomocnik ministra za europske integracije Taulant Kryeziu i Bardha Tahiri-Jelliqi, strucnjak za europske integracije iz Kosovar Civil Society Foundation (KCSF).
Govoreci o europskoj politici proširenja, veleposlanica je kazala kako je ona mijenjana tijekom vremena te je podsjetila da se prije deset godina, dok je Hrvatska pregovarala, govorilo od umoru od proširenja, a zatim je 2014. godine bilo receno da niti jedna država nece postati nova clanica u mandatu te komisije, a danas su proširenje i zemlje jugoistocne Europe jedan od prioriteta hrvatskog predsjedanja Vijecem Europske unije, ali i europskih institucija, što je pozitivan signal kojeg treba iskoristiti. Govoreci o hrvatskim iskustvima, veleposlanica je podsjetila da je Hrvatska bila prva zemlja koja je pregovarala u 35 poglavlja, jer ih je do tada bilo 31. Da je Hrvatska bila prva zemlja koja je imala posebno poglavlje 23 – pravosude i temeljna prava te P 24 – pravdu, sloboda i sigurnost. Podsjetila je i da je Hrvatska imala skoro 400 mjerila za otvaranje i zatvaranje poglavlja. Kada je rijec o novoj metodologiji, veleposlanica Barišic rekla je kako je pozitivno što se predvida i snažnije ukljucivanje zemalja clanica zato jer se u EU odluke donose konsenzusom i važno je da svaka DC bude ukljucena u proces zajedno s komisijom i EP.
Zamjenik ministra europskih integracija Taulant Kryeziu kazao je kako se radi o supstantivnoj promjeni u pristupu proširenja te kako je on i odraz odredenih zabrinutosti koje imaju neke od država-clanica, ali takoder smatra pozitivnim snažnije ukljucivanje država clanica u sam proces. Kada je rijec o viznoj liberalizaciji, pomocnik ministra Kryeziu je naglasio kako se Kosovo trudi poslati pozitivne signale EU te da nova vlada inzistira na vladavini prava te se nadaju da ce time uvjeriti clanice koje još oklijevaju u svoju posvecenost reformama. Kazao je i kako Kosovo još nije apliciralo za status kandidata te da, kada je rijec o implementaciji Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, Kosovo još nije dostiglo zadovoljavajucu razinu.
Priopćenja