Cetverodnevni posjet predsjednica Grabar-Kitarovic zapocela je 5. lipnja susretom s predstavnicima udruga i stranke Hrvata u Boki kotorskoj u Hrvatskom domu u Donjoj Lastvi koji su posebno naglasili zadovoljstvo položajem hrvatske zajednice u Crnoj Gori i odnosom državnih vlasti prema njima te kako su „u potpunosti integrirani, a u cijelosti ostali svoji“. Iako brojcano mala, hrvatska zajednica baštini iznimno znacajan dio kulturnog nasljeda. Predsjednicu Kolindu Grabar Kitarovic i njene suradnike u Donjoj Lastvi pjesmom su srdacno docekali brojni sunarodnjaci kako Hrvati Boke kotorske tako i skupina Hrvata iz Podgorice, a Predsjednica, koja se, kako je sama istaknula, s njima u Donjoj Lastvi vida vec treci puta u godinu dana, strpljivo je uzvracala na mnoga pitanja i još brojnije želje i mladih i starijih da se susret svakoga od njih ovjekovjeci zasebnom fotografijom s prvom Predsjednicom Republike Hrvatske. Slicno se gospodi Grabar Kitarovic desilo i tijekom obilaska Kotora u kojem se neplanirano srela s grupom hrvatskih turista-umirovljenika.
Na 2BS forumu 6. lipnja predsjednica Grabar-Kitarovic u svojem je izlaganju izrazila snažnu podršku Crnoj Gori da do kraja tekuce godine dobije pozivnicu za clanstvo u NATO-u. Osvrnula se na potrebu zajednickih napora Hrvatske i Crne Gore za unaprjedenje prometne i energetske infrastrukture radi bolje povezanosti jugoistocne Europe. Govoreci o europskom projektu Predsjednica je istaknula zabrinutost zbog preispitivanja vrijednosti europskog projekta i zamorom proširenjem EU te potakla na ulaganje napora da se projekt nastavi. NATO, smatra Predsjednica, treba poslati snažnu poruku i uputiti Crnoj Gori pozivnicu za clanstvo jer je Crna Gora spremna postati clanicom.
U sklopu posjete Predsjednica je 7. lipnja posjetila Žabljak i splavarila dolinom rijeke Tare što su ovdašnji mediji najavili kao pocetak dobre turisticke sezone.
Predsjednica je 8. lipnja sudjelovala na godišnjem sastanku Predsjednickog procesa Brdo – Brijuni u Budvi. Osim supredsjedatelja, Predsjednice RH i slovenskog predsjednika Boruta Pahora te domacina crnogorskog predsjednika Filipa Vujanovica, na sastanku su sudjelovali makedonski predsjednik Gjorge Ivanov, srbijanski predsjednik Tomislav Nikolic, predsjedavajuci Predsjedništva BiH Mladen Ivanic, albanski predsjednik Bujar Nishani i kosovska predsjednica Atifete Jahjaga. Predsjednici su potvrdili predanost clanstvu u EU kao jamcu održavanja mira i stabilnosti. Obvezali su se i na suradnju i rješavanje politickih i ekonomskih pitanja kroz otvoreni dijalog te suzdržavanje od retorike ili djelovanja koja bi podizala napetost. U tom su smislu naglasili da je neophodno obnoviti politicki angažman EU u jugoistocnoj Europi i vratiti pitanje proširenja na visoko mjesto politicke agende EU. Ukazali su na potrebu organizacije sastanka na vrhu EU-a na kojem bi Unija potvrdila svoju posvecenost stabilnosti i prosperitetu u jugoistocnoj Europi kroz obnovljeni proces širenja. šefovi država su najavili upucivanje pisma predsjedniku Europskog vijeca s ciljem održavanja posebnog sastanka Europskog vijeca s predsjednicima država Predsjednickog procesa Brdo-Brijuni o buducnosti proširenja EU.
Priopćenja