U Trstu je 16. veljace 2018. na inicijativu GK Trst u Gospodarskoj komori Venezia Giulia u suradnji s Turistickom zajednicom grada Malog Lošinja, gradom Mali Lošinj, Hrvatskom gospodarskom komoromi predstavništvom Hrvatske turisticke zajednice u Milanu organizirana prezentacija „Apoksiomen na otoku vitalnosti“ kojom je uspješno predstavljena turisticka ponuda otoka Lošinja i Muzej Apoksiomena, te promovirani inventivni oblici turizma s naglaskom na podvodnu arheologiju u Jadranu.
U reprezentativnom prostoru Gospodarske komore na prezentaciju su se u znacajnom broju odazvali talijanski gospodarstvenici, predstavnici turistickih agencija, turoperatori, talijanske udruge podvodnih arheologa, hrvatski turisticki djelatnici Viviana Vukelic, ravnateljica Ureda Hrvatske turisticke zajednice u Milanu i Vlasta Mastrovic iz Turisticke zajednice Kvarnera te Saša Zrnic iz Sektora za turizam HGK.
Nakon uvodnih pozdravnih govora gk Nevenke Grdinic, predsjednika Gospodarske komore Venezia Giulia Antonia Paolettia, procelnika za kulturu, sport i solidarnost Autonomne regije Furlanija Julijska krajina Giannia Torrentia, procelnika za turizam, gospodarstvo i europske programe grada Trsta Maurizia Buccia, te gradonacelnice grada Malog Lošinja Ane Kucic, slijedile su prezentacije koje su održali direktor Dalibor Cvitkovic, ravnatelj Turisticke zajednice grada Malog Lošinja, Zrinka Ettinger Starcic ravnateljica Lošinjskog muzeja, Valentina Muškardin predstavnica Jadranka grupe hoteli, te predstavnica Zajednice ronilackog turizma pri Hrvatskoj gospodarskoj komori Nicoletta Storelli.
U nastavku navodimo neke naglaske iz izlaganja govornika:
Antonio Paoletti, predsjednik Gospodarske komore Venezia Giulia, uvodno je kao domacin pozdravio prisutne, istaknuo dobre i sadržajne odnose s GK Trst te u kontekstu teme prezentacije ukazao na važnost ulaganja u turizam za razvoj i osnaživanje gospodarstva u cjelini.
Procelnik za kulturu u regiji Furlanija Julijska krajina Gianni Torrenti, naglasio je izvrsnu suradnju i prijateljske odnose izmedu regije Furlanije Julijske krajine i RH. Takoder je istaknuo snagu i potencijal kulturnog povezivanja za daljnju suradnju medu narodima, što na najbolji nacin dokumentira aktualna izložba „More bliskosti. Podvodna arheologija prica o Jadranu“ otvorena 16. prosinca 2017. u Salone degli Incanti u Trstu. Izložba nastala kao rezultat suradnje mnogobrojnih institucija, potvrda je potencijala koji Jadransko more i danas nudi „za izgradnju odnosa medu narodima i snažne kulturne povezanosti“. Ova prezentacija otoka Lošinja, podvodne arheologije i muzeja Apoksiomena kojoj prisustvujemo danas, sigurno ce imati svoj nastavak u buducnosti u novim zajednickim projektima, zakljucio je svoje obracanje Torrenti.
Potom je Maurizio Bucci, procelnik za gospodarstvo, turizam i europske programe grada Trsta istaknuo da je ovo bila izuzetna prilika da se Lošinj predstavi u Trstu sa svim svojim potencijalima turisticke ponude, te da ocekuje suradnju Trsta i Lošinja u skoroj buducnosti.
Gk Grdinic naglasila je da je današnja prezentacija još je jedna potvrda intenzivnih, sadržajnih i prijateljskih odnosa Italije i Hrvatske koji se ocituju kroz suradnju na svim podrucjima. „Svjedoci smo sve intenzivnijeg razvoja suradnje s Regijom Friuli Venezia Giulia koja prepoznaje znacaj dobrosusjedskih odnosa i potencijale koje oni pružaju za jacanje suradnje, narocito u gospodarstvu i kulturi. Dobrosusjedstvo, dijalog, zajedništvo i solidarnost je ono što nas treba voditi u našim medusobnim odnosima, a naše zajednicko Jadransko more povezuje nas oduvijek i zauvijek“, istaknula je gk Grdinic.
Ana Kucic, gradonacelnica Maloga Lošinja, zahvalila se gk Grdinic i ostalim domacinima na prilici i mogucnosti da se upravo u Italiji, jednom od najemitivnijih turistickih tržišta, predstavi Lošinj kao turisticka destinacija, s potencijalom podvodne arheologije te svojom bogatom kulturnom i gastronomskom ponudom. Lošinj nije samo sunce i more, imamo izvrsnu ponudu, smještajne kapacitete hotela od 4 i 5 zvjezdica, bogatu povijest, baštinu, iznimna arheološka nalazišta, Apoksiomena, dobru prometnu povezanost, blagu klimu, tradiciju zdravstvenog turizma dulju od 125 godina, naglasila je gradonacelnica Kucic.
Dalibor Cvitkovic, ravnatelj TZ Mali Lošinj, u svojoj sadržajnoj prezentaciji predstavio je Lošinj kao otok stoljetne tradicije turizma i gostoprimstva, te otok Lošinj danas, kojeg slogan „Lošinj otok vitalnosti“ idealno portretira, jer to je otok koji sustavno prati svjetske trendove inventivnog i održivog turizma, te osim prirodnih ljepota kojima obiluje i ugodne klime, nudi zdravstveni turizam, kulturni turizam i bogatu gastronomsku ponudu tijekom cijele godine.
Ravnateljica Lošinjskog muzeja Zrinka Ettinger Starcic govoreci o podvodnim arheološkim istraživanjima prezentirala je skulpturu Apoksiomena te arhitektonsku i konceptualnu posebnost Muzeja Apoksiomena, kao originalnu ponudu kulturnog turizma otoka Lošinja.
O aktivnostima Zajednice ronilackog turizam pri Hrvatskoj gospodarskoj komori izvijestila je Nicoletta Storelli, istaknuvši kulturološku inovativnu dimenziju ovog oblika turizma te suradnju podvodnih arheologa koji zajedno istražuju bogato podmorje Jadrana.
Nakon prezentacijskog dijela u Gospodarskoj komori, koji je izazvao veliki interes i pozitivne komentare nazocnih, svi sudionici i uzvanici uputili su se u Hotel Savoia Excelsior Palace gdje je bio organiziran originalan i tematski domjenak pod nazivom „Apoksiomenova gastronomska prica“. Domjenak na kojem su posluženi specijaliteti pripremljeni od onih namirnica koje su se koristile u doba antike a dostupne su i danas osmislio je i u hotelu originalno prezentirao g. Adrijano Nikolic, cijenjeni šef kuhar s Maloga Lošinja. Potrebno je napomenuti da je g. Nikolic i autor vrlo posebne kuharice „Apoksiomenova gastronomska prica“.
Kao završna aktivnost i idealna poveznica prezentacije „Apoksiomen na otoku vitalnosti“ uprilicen je posjet izložbi „More bliskosti. Podvodna arheologija prica o Jadranu“, pod strucnim vodstvom cijenjene arheologinje Rite Auriemme, idejne zacetnice i glavne kustosice ove velicanstvene izložbe, koja svojim kolateralnim dogadanjima širi ideju povezivanja i produbljivanja odnosa medu narodima i kulturama koje povezuje Jadran. Na izložbi otvorenoj 16. prosinca 2017. koja ostaje otvorena do 1. svibnja 2018. medu gotovo tisucu nalaza s podvodnih lokacija predstavljenih na izložbi, 304 posudeno je iz hrvatskih ustanova, a svoje je posebno mjesto na izložbi tako posebna naslova „More bliskosti. Podvodna arheologija prica o Jadranu“ pronašao i lošinjski, anticki broncani kip atleta Apoksiomen.
Napominjemo da je ova prezentacija gospodarstva, turizma, gastronomije i kulture „Apoksiomen na otoku vitalnosti“ vec samom najavom izazvala interes u Trstu, te je uvodno uoci prezentacije bila najavljena u najcitanijem dnevniku Il Piccolo, kao i u FVG News - portalu regije Furlanija Julijska krajina za umjetnost i kulturu. U prilogu navodimo neke od medijskih reakcija na ovu vrlo uspješnu prezentaciju hrvatskoga / lošinjskog gospodarstva, turizma i kulture i gastronomije u Trstu.
http://www.fvgnews.net/view.php?t=n&k=23838
http://www.triestecultura.it/news/index/id/3314/
https://www.visitlosinj.hr/EasyEdit/UserFiles/press/press-cut-hr/prezentacija-losinja-i-apoksiomena-u-trstu.pdf
http://www.otoci.net/index.php/turizam/7582-losinj-i-apoksiomen-uspjesno-predstavljeni-u-trstu
http://mint.gov.hr/vijesti/losinj-i-apoksiomen-uspjesno-predstavljeni-u-trstu/11821
https://mvep.gov.hr/it/hr/vijesti-i-najave/prezentacija-losinja-i-apoksiomena-u-trstu,50596.html
http://novilist.hr/Vijesti/Regija/Otoci/Sva-blaga-Losinja-u-Trstu-Apoksiomen-povezao-dvije-obale-Jadrana
http://www.editfiume.info/lavoce/cultura/27234-l-apoxy-menos-che-ammalia
Priopćenja