Pod supredsjedanjem potpredsjednice Vlade i ministrice vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske, Marije Pejcinovic Buric i ministra vanjskih poslova i medunarodne suradnje Talijanske Republike, Angelina Alfana, održan je treci sastanak Koordinacijskog odbora ministara, 18. sijecnja 2018. u Rimu. Uz potpredsjednicu Vlade i ministricu vanjskih i europskih poslova Mariju Pejcinovic Buric u hrvatskom izaslanstvu su sudjelovali: ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Coric, ministar turizma Gari Cappelli te državni tajnici iz pet ministarstava: poljoprivrede Marija Vuckovic; mora, prometa i infrastrukture Maja Markovcic Kostelac; gospodarstva, poduzetništva i obrta Mario Antonic; znanosti i obrazovanja Tome Anticic i unutarnjih poslova Žarko Katic.
Temeljem Memoranduma o suradnji sklopljenim 2009.g., uspostavljen je Koordinacijski odbor ministara nadležnih za vanjske poslove, gospodarsku i industrijsku suradnju, energetiku, okoliš, infrastrukturu, promet, poljoprivredu, sveucilišta i znanstvena istraživanja kao prioritetnih podrucja suradnje dviju država, a na hrvatski prijedlog na ovaj sastanak su ukljuceni unutarnji poslovi, turizam i Središnji državni Ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske. Do sada su održana dva Koordinacijska sastanka 2009. godine u Rimu i posljednji 15.rujan 2010. godine u Zagrebu.
Održavanje ovog sastanka, nakon više od sedam godina i prvi put nakon postizanja punopravnog clanstva Republike Hrvatske u EU, ukazuje na dostignutu visoku razinu politickih bilateralnih odnosa i želju za daljnjim iskorakom u podrucjima od posebnog interesa za dvije države. Na sastanku je usvojena i Zajednicka deklaracija kao sveobuhvatan dokument kojom su se dvije strane obvezale na jacanje politicke suradnje i pružanje medusobnih potpora u regionalnim i multilateralnim organizacijama i forumima te su utvrdena konkretna podrucja i modaliteti suradnje u narednom razdoblju. Kao rezultate sastanka Ppvrh i mvep je posebno istaknula snažnu potporu Italije skorom clanstvu Republike Hrvatske u Schengenu što je i vanjskopoliticki strategijski cilj Republike Hrvatske.
Ministrica je istaknula tradicionalno snažne gospodarske veze te je zahvalila na potpori koju Italija pruža hrvatskim nastojanjima da što prije otpocne pristupni proces za clanstvo Republike Hrvatske u OECD-u (Organizaciji za gospodarski razvitak i suradnju).
Na ovom sastanku obje vlade su posebnu pozornost posvetile mogucnostima unapredenja statusa nacionalnih manjina. Ministrica je zahvalila ministru Alfanu i Vladi Talijanske Republike na napravljenom iskoraku u procesu priznavanja povijesne prisutnost jezicne i kulturne hrvatske manjine u pokrajini Furlanija Julijska krajina. Za promoviranje hrvatskog jezika i kulture hrvatskoj manjini sa sjedištem u Trstu osigurana su financijska sredstva te je takoder upucen u proceduru zakonski prijedlog za alokaciju financijskih sredstava tijekom 2018.g. kojim bi se financiralo izvanredno održavanje provincijskih i opcinskih cesta u regiji Molise i to u opcinama u kojima žive pripadnici hrvatske nacionalne manjine.
Republika Hrvatska je dobila podršku Italije i za promociju Jadransko-jonskog plinovoda u okviru zajednicke energetske politike Europske unije, dogovorila daljnju suradnju u podrucju zaštite Jadrana, kao i po pitanju upravljanja i izlova male plave ribe. Dogovoreno je jacanje prometne povezanosti, posebno pomorskih pravaca, s namjerom ponovnog uvodenja izravnih trajektnih linija od Umaga i Trsta do povezivanja ostalih zainteresiranih gradova i luka što bi dodatno doprinijelo jacanju gospodarskih veza, turistickog prometa te još snažnijeg povezivanja dviju susjednih i partnerskih država.
Izjava ministra Alfana
Vaš preglednik ne podržava audio elemente.
Preuzimanje
Izjava ministrice Pejcinovic Buric
Vaš preglednik ne podržava audio elemente.
Preuzimanje
Pitanja i odgovori
Vaš preglednik ne podržava audio elemente.
Preuzimanje
Priopćenja