U sklopu kulturnog predstavljanja Republike Hrvatske tijekom predsjedanja Vijecem Europske unije, u Francuskoj se po prvi put predstavio slikar, pjesnik i filmaš Vlado Kristl, jedan od najznacajnijih hrvatskih umjetnika druge polovice 20. stoljeca. Umjetnik je predstavljen kroz tri cjeline – slikarski opus, poezija, film.
Na izložbi, otvorenoj 13. veljace 2020. godine, u galeriji Cité internationale des arts, koju potpisuje kustosica Jerica Zihler, Muzej-Museo Lapidarium, Novigrad-Cittanova, predstavljeno je više od 60 Kristlovih djela – izbor slika, crteža i grafika – koji su posudeni iz privatne zbirke, a velika vecina tih djela premijerno je prikazana pariškoj publici. Takoder, i na izložbi je predstavljen izbor iz Kristlove poezije, pisma, kao i dio filmskog opusa.
U ime galerije Cité internationale des arts mnogobrojnu okupljenu publiku pozdravila je direktorica Bénédicte Alliot, a zatim je o izložbi govorila Lamia Ruždic Barbier, predsjednica AMCA-e. O Kristlu, njegovom opusu i znacaju u hrvatskoj umjetnosti govorila je kustosica izložbe Jerica Zihler iz „Muzeja Lapidarium“. Zakljucno su se okupljenima obratili Nevena Tudor Perkovic, posebna izaslanica ministrice kulture Nine Obuljan-Koržinek i veleposlanik RH u Parizu Filip Vucak.
Vlado Kristl roden je u Zagrebu 1923., svoj umjetnicki put zapocinje u 1950-im, kada uz umjetnike Grupe EXAT 51 uvodi geometrijsku apstrakciju suprotstavljajuci se socrealistickoj umjetnosti našeg kulturnog prostora. Nastavlja slikati u duhu enformela i objavljuje pjesnicke zbirke. U 1960-im postaje clanom Zagrebacke škole crtanog filma, u sklopu koje nastaju njegovi antologijski kratki animirani filmovi. Veliki uspjeh animiranog filma „Don Kihot“ donio je autoru svjetsku slavu. Ali, nakon što je njegov kratki igrani film „General i resni clovek“ cenzuriran, Kristl 1963. godine napušta Zagreb te dulje ili krace vrijeme živi u Francuskoj (Fanjeaux) i Njemackoj (München, Hamburg). U Njemackoj su ga smatrali „genijem mladog njemackog filma“, a njegov opus broji više od 30-ak animiranih, eksperimentalnih i igranih filmova. Bio je cijenjen u filmskim krugovima, ali i omiljen medu studentima Visoke škole za vizualne umjetnosti (HFBK) u Hamburgu, na kojoj je predavao od 1979. do 1996. Na njemackom je pisao poeziju i prozu. Od 1965. vraca se crtežu i slici te dosljednom upornošcu stvara ulja na platnu gotovo do kraja svog života. Uz književno stvaralaštvo, slikanje i slikarstvo postaju njegov prioritetni medij komuniciranja. Njegova djela pronalaze snagu u kritickom pogledu koji prožima slikom i rijecju, u koje je utisnut jezik prepoznatljiv za Vladu Kristla: istovremeno klasican i avangardan, intrigantan i provokativan, lucidan i humoristican, slobodan i zatomljen. Umro je u Münchenu 2004. godine. (iz kataloga izložbe, Jerica Zihler).
Program „Vlado Kristl – Madeleine, Madeleine“ realiziran je u organizaciji AMCA-Paris - Društva bivših studenata hrvatskih sveucilišta (Francuska) i Muzeja-Museo Lapidarium, Novigrad-Cittanova, (Hrvatska) te uz suorganizaciju veleposlanstva Republike Hrvatske u Parizu. Dizajn vizualnog identiteta izradio je ?anino Božic.
Program je ostvaren sredstvima Ministarstva kulture Republike Hrvatske, Ministarstva vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske - Samostalni sektor za javnu i kulturnu diplomaciju, informiranje i odnose s javnošcu, Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske i Grada Novigrada-Cittanova
Priopćenja