Od 30. ožujka do 1. travnja 2016. godine predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarovic boravila je s izaslanstvom, a na poziv predsjednika Republike Bugarske Rosena Plevnelieva, u službenom uzvratnom posjetu Republici Bugarskoj.
U sklopu programa posjeta održani su razgovori dvoje predsjednika i bilateralni razgovori izaslanstava te je održana konferencija za medije. U okviru ceremonije svecanog doceka, Predsjednica RH položila je vijenac na Spomenik vjecne vatre neznanom junaku palom za slobodu Domovine na Trgu sveti Aleksandar Nevski. Takoder je održan i susret s predsjednikom Vlade RB Bojkom Borisovim te radni rucak s predsjednicom Narodne skupštine Ceckom Cacevom.
Drugoga dana posjeta, održan je Bugarsko-hrvatski gospodarski forum u Bugarskoj trgovinskoj i industrijskoj komori, a kojem su, uz prisustvo i uvodnu rijec dvoje predsjednika, u sastavu gospodarskog izaslanstva prisustvovali i predstavnici HGK te šest hrvatskih tvrtki. Na sofijskom Sveucilištu Sveti Kliment Ohridski predsjednica Grabar-Kitarovic održala je predavanje na temu We All Must Be One at the Table of Solidarity, kojom prigodom je održan kratki susret s rektorom Anastasom Gerdžikovim i celicima Sveucilišta. Slijedom održanog predavanja, Predsjednica Grabar-Kitarovic susrela se sa studentima hrvatskog jezika u Kabinetu za slavenske jezike Sveucilišta i Kabinetu poklonila knjige iz hrvatske književnosti i specijalizirane nastavne udžbenike. Grabar-Kitarovic posjetila je Veleposlanstvo Republike Hrvatske u Sofiji, gdje je uprilicen susret s Hrvatskom zajednicom i clanovima hrvatskog gospodarskog izaslanstva. Predsjednica je posjetila i Plovdiv, gdje je organiziran radni rucak s gradonacelnikom Ivanom Totevim.
U kontekstu velikog interesa bugarskih medija za službeni posjet Predsjednice RH Bugarskoj, Grabar-Kitarovic dala je dva intervjua, od kojih jedan za bugarsku nacionalnu televiziju BNT i drugi za renomirani bugarski list Kapital Weekly.
Predsjednica Grabar-Kitarovic i predsjednik Plevnelijev složili su se da su odnosi dviju zemalja intenzivni i prijateljski, bez otvorenih pitanja, temeljeni na snažnim povijesnim vezama i zajednickoj europskoj buducnosti. No, kako je istaknula hrvatska predsjednica, dobre politicke odnose ne prati primjerena gospodarska suradnja, te ce, naglasila je, bugarsko-hrvatski gospodarski forum biti dobra prilika za produbljivanje suradnje. Kazala je kako su hrvatski gospodarstvenici zainteresirani za jacanje suradnje u podrucju prometne infrastrukture, turizma, informacijskih i komunikacijskih tehnologija, prehrambene industrije i poljoprivrede te kako Hrvatska ima poseban interes za bliskom suradnjom u podrucju energetike. U tom smislu predsjednica je istaknula kako su umrežavanje plinske infrastrukture na podrucju jugoistocne Europe, podupiranje izgradnje Europske energetske unije te osiguranje poveznice izmedu sjevera i juga Europe zajednicki prioriteti Hrvatske i Bugarske. Istaknute su i mogucnosti za suradnju oko prenošenja bugarskih iskustava u iznimno uspješnom korištenju europskih fondova.
Osvrnuvši se na Inicijativu Jadran-Baltik-Crno more, predsjednica Grabar-Kitarovic zahvalila je predsjedniku Plevnelijevu na podršci Bugarske te najavila održavanje prvog skupa u Hrvatskoj koji ce okupiti državnike, gospodarstvenike i strucnjake s ciljem suradnje na zajednickim projektima. Povezivanje Srednje Europe od Baltika do Jadrana i Crnog mora nije zamišljeno kao formalna organizacija vec platforma za dijalog i suradnju kako bi se konkretnim projektima osnažila konkurentnost te pozicionirala naša gospodarstava na podrucju Europske unije i na novim tržištima, kazala je predsjednica.
Dvoje predsjednika razgovaralo je i o migrantskoj krizi, složivši se s potrebom rješavanja korijenskih uzroka krize, osiguravanja solidarnosti te zajednickog europskog odgovora na ovu pojavu s kojom smo se tek poceli suocavati.
Predsjednici su istaknuli i znacaj konsolidacije preostalih država jugoistocne Europe u okviru EU i NATO-a što obje države snažno podupiru.
Priopćenja