(Hina) - Novi pristup Europske unije Bosni i Hercegovini je potreban no istodobno sama ta zemlja mora pokazati spremnost i odlucnost za provedbu potrebnih reformi, ocijenili su u petak u Sarajevu potpredsjednica hrvatske vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusic i predsjedatelj Vijeca ministara BiH Vjekoslav Bevanda.
Pusic je novinarima kazala kako ju je Bevanda upoznao s pripremama i naporima koji se ulažu u BiH ne bi li se što više otvorila mogucnost da clanice EU "prepoznaju politicku volju koja postoji u BiH" i da s tog stajališta pristupe definiranju novog pristupa toj državi.
"To mi se cini narocito važnim", kazala je Pusic dodavši kako je težište razgovora s Bevandom bilo na pitanju što sama BiH može uciniti da bi ubrzala približavanje EU.
Pusic je ponovila kako unutar same Unije tek slijedi proces konzultacija u kojima bi se izgradilo stajalište o mogucem aktivnijem nastupu prema BiH.
To ne znaci snižavanje kriterija, kazala je Pusic dodajuci kako su neki u EU prema inicijativi za novi pristup "pozitivno raspoloženi, neki su neutralni, a neki skepticni".
"Važno je da, kakav god bude novi pristup, to bude zajednicko stajalište svih clanica EU", kazala je Pusic.
Uz Hrvatsku, zagovornik novog pristupa prema BiH je i Slovenija, ciji je ministar vanjskih poslova Karl Erjavec takoder uputio takav prijedlog clanicama Unije.
Pusic je, odgovarajuci na novinarsko pitanje, kazala kako ti prijedlozi nisu suprotstavljeni, iako slovenski prijedlog spominje i potrebu sazivanja nove konferencije o BiH s ciljem njena ustavnog preustroja.
"Hrvatska nije spominjala nikakvu "novu konferenciju o BiH" jer je u ovom trenutku kljucno savezništvo sa svim relevantnim politickim faktorima u BiH", kazala je Pusic ocevidno aludirajuci na cinjenicu da medu politicarima u BiH nema suglasnosti o tome kakve bi ustavne promjene trebalo provesti.
Bevanda je kazao kako njegova zemlja ne traži snižavanje kriterija za primanje u clanstvo EU, a svjestan je i kako BiH sama mora puno toga uraditi.
"Želimo našoj državi otvoriti europsku perspektivu iako je ona sada u zastoju pa možda cak i u magli", rekao je Bevanda. Europske se ljestvice nece spuštati, no ima pozitivnih pokušaja i nastojanja da se neke stvari u pristupu BiH promijene, dodao je predsjedatelj Vijeca ministara BiH.
Ministrica Pusic je radni posjet BiH završila susretom s posebnim predstavnikom Europske unije u toj zemlji Peterom Sorensenom, a primili su je i clanovi Predsjedništva BiH.
Priopćenja