U Porto Alegreu, glavnom gradu brazilske savezne države Rio Grande do Sul, u Muzeju znanosti i tehnologije, u krilu posvecenom hrvatskom znanstveniku Nikoli Tesli i njegovim izumima, hrvatski veleposlanik dr Drago štambuk i direktor Brazilske nacionalne pošte za medunarodne pregovore Rogerio Saraiva de Azambuja, predstavili su brazilskoj javnosti hrvatsko-brazilsku dvojnu poštansku marku iz diplomatske serije s likom hrvatskog znanstvenika Nikole Tesle i brazilskog astrofizicara Mario Schenberga.
U nazocnosti direktora Muzeja Melisse Pires i rektora Pontifikalnog katolickog sveucilišta (PUCRS), Joaquima Cloteta veleposlanik štambuk, inicijator ovog projekta, iznio je temeljne podatke o hrvatskom velikanu i naveo njegove ljudske i znanstvene vrline. Zahvalio je Brazilskoj nacionalnoj pošti na suradnji, dizajnerici Nikolini Cuk i hrvatskoj državnoj tvrtki AKD na osmišljavanju i dizajnu marke, te na rješenju u kojemu su na zemljopisnim orisima zemalja oznacena mjesta rodenja, Smiljan za Teslu, a Recife za Schenberga, uz dodatak lika i originalnog potpisa recenih znanstvenika.
Iako je Tesla zaslužio više Nobelovih nagrada, nije dobio niti jednu, za razliku od Edisona i Marconija, za koje je radio, i koji su u svijetu poznatiji od ovog hrvatskog sina i genija, naveo je veleposlanik. No, kazao je i to da je vrijeme na Teslinoj strani, te da njegovih više od 700 registriranih znanstvenih otkrica i patenata, od kojih su vecina neprimijenjeni i neiskorišteni, najavljuju bolja vremena svijetu željnom ciste i lako dostupne energije, poput sunceve. Jer Tesla je vjerovao da je svijetu koristiti kozmicku energiju, a ne uništavati našu jedinu zemlju u potrazi za energentima i njihovim sagorijevanjem trovati atmosferu i remetiti klimu, kazao je dr. štambuk, navevši da je predstavljena marka važan doprinos poznavanju Tesle u Brazilu i jacanju hrvatsko-brazilskih bilateralnih odnosa. Rekao je i kako tiskanje marke ucvršcuje saznanje da i relativno mali narodi poput hrvatskoga mogu iznjedriti iznimne ljudske velicine. U odjelu istoga Muzeja posvecenom znanosti u kriminologiji, veleposlanik je naveo prisutnost još jednog hrvatskog znanstvenika Ivana Juana Vucetica, oca daktiloskopije. Potonju cinjenicu i njenu važnost dr. štambuk potkrijepio je biometrijskom aplikacijom u brazilskim nedavnim izborima koja je demonstrirala zapanjujucu brzinu odredivanja rezultata izbora.
I predstavnik Brazilske nacionalne pošte Rogerio Azambuja iznio je eulogiju Tesli i Schenbergu, naglasivši znacaj spomenutog projekta i predao dr. štambuku primjerak dvojne marake, s popratnom brošurom u kojoj su tekstove napisali hrvatski veleposlanik i Schenbergova kci Ana Clara.
Slijedila je, u istom Muzeju, pred brojnim gledateljstvom i mnogim uglednicima, projekcija HRT-ovog dokumantarnog filma o Nikoli Tesli redatelja Mira Brankovica, titlovanog na portugalski jezik za prikazivanje u Brazilu. Slijedio je domjenak kojega je priredilo Pontifikalno katolicko sveucilište PUCRS.
Veleposlanik štambuk dao je brojne televizijske i novinske intervju ovom prigodom, na temu Tesle i Hrvatske opcenito.
Potonjim je cinom poštanska marka iz specijalnog izdanja serije diplomatskih odnosa Brazil – Hrvatska, Mario Schenberg i Nikola Tesla, puštena u promet i upotrebu, 28. 10. 2014. Njeno prvo izdanje iznosi 600.000 primjeraka, a vrijednost joj je, svakoj marki pojedinacno, 2.75 reala, približno vrijednosti potrebnoj za otpošiljanje pisma iz Brazila u Hrvatsku.
Priopćenja