U okviru Tjedna sveucilišta na Filozofskom fakultetu Sveucilišta u Ljubljani održani su Dani hrvatske kulture i predstavljen je projekt Hrvatska umjetnost rijecima i slikama.
Dane hrvatske kulture otvorio je u okviru radnog posjeta Ljubljani 25. studenog 2016. Davor Ivo Stier, prvi potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih i europskih poslova RH, predavanjem pod nazivom „Hrvatske perspektive i izazovi“ za studente kroatistike na Filozofskom fakultetu.
Dani hrvatske kulture na Filozofskom fakultetu nastavljeni su 29. studenog 2016. godine predstavljanjem Ansambla LADO (Krešimir Dabo, ravnatelj i Livija Zguric, viša strucna suradnica za odnose s javnošcu), te radionicom hrvatskih narodnih pjesama koju su održali Vlatka Hlišc i Alen šuškovic.
Izložbu Gorana Trbuljaka u auli Filozofskog fakulteta „Umjetnik bez galerije isto je što i krumpir bez friteze“ otvorila je veleposlanica RH Vesna Terzic, 7. prosinca 2016. godine. Goste su pozdravili prof. dr. Gregor Perko, prodekan Filozofskog fakulteta i procelnica Odsjeka za slavistiku prof. dr. Namita Subiotto, a o izložbi i autoru govorila je kustosica izložbe dr. sc. Jerica Ziherl, ravnateljica Muzeja-Museo Lapidarium iz Novigrada. Izložba ostaje otvorena do 21. prosinca 2016.
Dr. sc. Jerica Ziherl održala je predavanje „Rijeci i slike u kontekstu suvremene hrvatske umjetnosti“ - grupa Gorgona, Gotovcevi fluksus kolaži, Trbuljakovi rani radovi, Grupa šestorice autora, multimedijalne jezicne varijacije Nove umjetnicke prakse. Dio predavanja bio je posvecen i razgovoru s umjetnikom, a predstavljeni su i njegovi odabrani plakati i knjige (Zapisi jednog umjetnika, Cecinestpasism, Umjetnik bez galerije isto je što i krumpir bez friteze itd.).
Prof. dr. Mirjana Benjak održala je 8. prosinaca 2016. godine predavanje s naslovom „Izložba slika u Krležinu Povratku Filipa Latinovicza“. Na temelju ulomaka iz romana pokazana je isprepletenost rijeci i slika te jezicno-stilske osobitosti ovog i danas aktualnog Krležina teksta.
Predavanje i radionicu pod nazivom “Rijecju i slikom” održali su prof. dr. Vesna Požgaj Hadži i Toni Buršic. Kao predložak je poslužio strip Tonija Buršica „Izgubljen u Ljubljani“, koji na humoristican nacin pokazuje svoja iskustva u slovenskoj metropoli, i kojem su sudionici radionice na temelju ilustracija upisivali vlastiti tekst te pisani radovi studenata koje su sudionici trebali predstaviti vlastitim ilustracijama, odnosno stripom.
Projekt i programi Dana hrvatske kulture u kojima su sudjelovali strucni i ugledni predavaci i umjetnici iz Hrvatske i Slovenije obuhvatili su više aspekata hrvatske kulture (likovna umjetnost, književnost, tradicijski plesovi, strip,…) te pokazali njezino bogatstvo i raznolikost i pobliže s njome upoznali studente Filozofskog fakulteta i ostale zainteresirane goste. Projekt su omogucili Veleposlanstvo RH u Sloveniji, MVEP RH, Musej – Museo Lapidarium Novigrad (Hrvatska) i Odsjek za slavistiku Filozofskoga fakulteta Sveucilišta u Ljubljani.
Priopćenja