1/ Kulturna i prosvjetno-znanstvena suradnja izmedu Republike Hrvatske i Slovacke Republike odvija se na temelju Sporazuma o kulturnoj, znanstvenoj, prosvjetnoj i športskoj suradnji potpisanog u Bratislavi 1995. godine
2/ Program suradnje izmedu Ministarstva kulture RH i Ministarstva kulture SR za razdoblje 2007.-2010. potpisan je u srpnju 2007. u Dubrovniku. Pripreme za izradu novog programa bilateralne kulturne suradnje zapocet ce sredinom 2010. godine.
3/ Sporazum o istovrijednosti isprava o obrazovanju. potpisan je 1999. godine.
4/ U prosincu 2003. u Bratislavi je potpisan Ugovor o znanstvenoj i nastavnoj suradnji izmedu Sveucilišta u Zagrebu i Sveucilišta Komenskoga u Bratislavi Temeljem istog Ugovora, na Sveucilištu Komenski u Bratislavi u okviru Katedre za slavenske jezike utemeljen je Odsjek za hrvatski jezik dok pri Filozofskom fakultetu Zagrebackog sveucilišta djeluje Lektorat za slovacki jezik i književnost Navedeni ugovor obuhvaca i program razmjene studenata. Godišnje se organizira razmjene pet studenata stipendista u više grana znanosti. Novi program suradnje na podrucju znanosti i obrazovanja za razdoblje 2010.-2013. godine bit ce potpisan u travnju 2010. u Zagrebu.
U Bratislavi se hrvatski jezik uci i u Slavenskoj gimnaziji u okviru programa izbornih predmeta. Hrvatski jezik predaje nastavnica koja je vezana ugovorom s MZOš.
Bratislava iako brojem žitelja gotovo upola manja od Zagreba (oko 500.000), nudi raznovrsne kulturne sadržaje tijekom cijele godine. Sadržajan i bogat kazališni repertoar, koncerti, brojne izložbe i druge priredbe te manifestacije medunarodnog karaktera omogucuju gradanima doživljaj vrijednih dostignuca kulturnog i umjetnickog stvaralaštva od klasicnog do avangardnog karaktera te uvid u najvažnija kretanja europskih suvremenih kulturnih industrija.
Bratislava ima i moderno sveucilište (Komenski) te desetke škola stranih jezika i ostale specijalizirane obrazovne ustanove.
I drugi veci gradovi poput Košica, Banske Bystrice, Nitre ili Trnave u nekim segmentima ne zaostaju s kulturnom ponudom za Bratislavom. Zato je Veleposlanstvo RH u Bratislavi odlucio u bliskoj buducnosti proširiti kulturnu suradnju i na neke od navedenih slovackih kulturnih središta.Grad Trnava (50 km od Bratislave) ima ugledno Palarikovo kazalište, u kojem se svake dvije godine održava Gavranfest, medunarodna kazališna manifestacija u potpunosti posvecena djelima hrvatskog dramaticara Mire Gavrana.
Osim sveucilišta Komenskog i ostala sveucilišta u drugim slovackim gradovima u pojedinim podrucjima znanosti mogu parirati kvalitetnoj zapadnoj konkurenciji. Na prvom mjestu - u glazbi te u pojedinim granama medicinskih i tehnickih znanosti. Hrvatsku i Slovacku povezuju mnoge osobne sudbine i zajednicko pamcenje povijesnih dogadaja, bliska nadahnuca sacuvana u djelima narodne baštine, religiozna uvjerenja i folklor pa cak i slicnost jezika.
Velika imena poput biskupa Haulika, lijecnika i književnika Kukucina, izumitelja Penkale trajan su spomenik povezanosti naših dviju kultura. Hrvatsko veleposlanstvo svojim kulturnim aktivnostima u Slovackoj nastoji održati živ i otvoren dijalog izmedu Slovacke i Hrvatske s namjerom da dva prijateljska naroda kroz razmjenu kulturnih aktivnosti, ideja i iskustava, u medusobnoj suradnji i razmjeni programa i ljudi budu uzori i nositelji razumijevanja i poštivanja autenticnih kulturnih inacica cija je sudbina zahvaljujuci novom svjetskom poretku izvrgnuta mnogim kušnjama i izazovima.
Priopćenja