BRUXELLES, 9. studenoga 2015. - veleposlanik Goran štefanic, zamjenik stalnog predstavnika Republike Hrvatske pri Europskoj Uniji (COREPER I), predvodio je delegaciju Republike Hrvatske na izvanrednom sastanku Vijeca za konkurentnost na temu stanja u europskoj industriji celika.
Luksemburško predsjedništvo je sazvalo sastanak na inicijativu Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske, koje se u zadnjih nekoliko mjeseci suocilo sa zatvaranjem nekoliko poduzeca i masovnim otpuštanjima radnika. Svrha sastanka je bila razmjena mišljenja i prijedlog konkretnih mjera o mogucem djelovanju na EU razini.
Europska industrija celika ostvaruje promet od približno 180 milijardi eura uz izravno zapošljavanje od približno 360 000 radnika, proizvodeci približno 170 miliona tona celika godišnje na više od 500 lokacija proizvodnje u 23 države clanice EU-a. Celik je važan element za sveukupnu konkurentnost gospodarstva EU-a i kljucan dio niza industrijskih vrijednosnih lanaca, medutim, sektor je suocen s važnim izazovima.
Delegacije su razmijenile svoje stavove na glavne izazove s kojima se suocava sektor. Države clanice su u svojim intervencijama istaknule da su potrebne odlucne mjere u podrucju trgovinske politike, posebice u dijelu koji se odnosi na modernizaciju trgovinskih zaštitnih instrumenata i ubrzavanje postupaka donošenja antidampinških mjera. Potrebno je ojacati i dijalog s važnim trecim zemljama u okviru odbora za celik OECD-a.
U kontekstu energetskih troškova, u intervencijama je istaknuto da je industriji potrebna pomoc države, ujedno se poziva Europska komisija da ubrza proces odlucivanja kod prijedloga programa državnih potpora. Po pitanju klimatskog okvira, potrebno je voditi racuna o ucinku prijedlogu reforme sustava trgovine emisijama (ETS) na sektor. Istaknuta je ideja o ujednacenom instrumentu na razini EU u korist sektora koji mogu biti izloženi riziku od istjecanja ugljika.
Buduci da je industrija celika u EU suocena s izazovima u pogledu ulaganja u modernizaciju, potpredsjednik Europske komisije Jyrki Katainen, istaknuo je da je europskim postrojenjima na raspolaganju Europski fond za strateška ulaganja, Obzor 2020 i dr. U slucaju otpuštanja veceg broja radnika, državama je dostupan i Europski fond za prilagodbu globalizaciji.
Vecina država je podržala održavanje konferencije na visokoj razini uz ukljucivanje svih dionika, kako bi se nastavila rasprava o mjerama koje je potrebno poduzeti kako bi se poboljšala konkurentnost europskog sektora industrije celika te kako bi se ocijenila implementacija Akcijskog plana za industriju celika iz 2013.
Predsjedništvo je po završetku sastanka saželo stavove država u zakljucke s kljucnim mjerama i prioritetima.
Nakon službenog dijela sastanka, šefovi delegacija susreli su se sa predstavnicima industrije gdje su Europski proizvodaci celika iznijeli kljucne probleme za taj sektor u EU, te predložili moguca rješenja.
Priopćenja