Prva potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusic sudjelovala je u ponedjeljak, 15. prosinca, na sjednici Vijeca za vanjske poslove u Bruxellesu na kojoj se, izmedu ostalog, razgovaralo i o Bosni i Hercegovini. Kako je rekla ministrica Pusic, rasprava se vodila oko predloženih zakljucaka koji su napravljeni na temelju dosadašnjih rasprava i na temelju posjeta visoke predstavnice Evropske unije za vanjsku i sigurnosnu politiku Federice Mogherini i europskog povjerenika za regionalnu politiku Johannesa Hahna Bosni i Hercegovini. Njihova posjeta bila je na tragu inicijative za drugaciji pristup prema BiH koji ne bi snizio kriterije za clanstvo, nego postavio drugaciji redoslijed u ispunjavanju preduvjeta i otvaranju pregovarackog procesa, pojasnila je ministrica. Takoder je dodala kako takav novi pristup prema BiH ukljucuje i ispunjavanje kriterija koji su definirani za pojedine faze napredovanja prema clanstvu, tj. za dobivanje pozitivnog mišljenja Europske komisije nakon podnošenja zahtjeva za clanstvom.
Ministrica je istaknula kako je prvi korak usvajanje obveze za ispunjavanje reformskih kriterija, tj. izglasavanje takvog dokumenta u Parlamentu BiH. "Moje je mišljenje da ne bi bilo loše i da se glasa u parlamentima entiteta s obzirom na realnu situaciju na teren, ali vidjet cemo kako ce se to operacionalizirati", istaknula je ministrica i dodala kako ocekuje podršku takvom dokumentu i vlasti i opoziciji u BiH jer i jedna i druga strana žele i podržavaju europsku integraciju zemlje.
"Ministarstvo vijece ce donijeti odluku o stupanju na snagu, aktiviranju ili odmrzavanju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju koji ukljucuje listu reformi i koraka koji nisu nimalo nezahtjevni. Dakle, zahtijevaju puno stvari koje su u funkciji približavanje zemlje europskim kriterijima", rekla je ministrica i takoder dodala kako bi se Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju mogao aktivirati vec pocetkom iduce godine, ako se ispune dogovoreni preduvjeti. "Ja sam bila prva koja sam rekla da je protiv interesa Bosne i Hercegovine, njezinih susjeda i Europske unije da se kriteriji snižavaju, ali isto tako je i protiv interesa svih tih aktera da se ne ispunjavaju. Prema tome, ovo je nacin da se ti uvjeti pocnu ispunjavati", zakljucila je ministrica.
Ministri vanjskih poslova EU-a razgovarali su i o prakticnom aspektu provedbe plana koji je za Siriju iznio specijalni izaslanik UN-a Stefano de Mistura. Prihvacena je ideja da se formiraju tzv. "zamrznute zone" , koje je de Mistura predložio i oko kojih nije bilo dilema što se tice temeljnog pristupa i sadržaja, ali ostaje za raspraviti kako ga provesti, nadzirati i kako osigurati humanitarnu pomoc. "Ima podršku s europske strane u smislu suradnje, mogucnosti konzultacija i mogucnosti interveniranja u prakticnom smislu", pojasnila je ministrica.
Izjava ministrice Pusic o BiH
Vaš; preglednik ne podržava audio elemente. Datoteku možete preuzeti ovdje.
Izjava ministrice o Siriji i drugim temama
Vaš; preglednik ne podržava audio elemente. Datoteku možete preuzeti ovdje.
Priopćenja