Izvor: https://mup.gov.hr/uzg-covid/hrvatski/286211, www.hzjz.hr
primjenjuju se do 15. kolovoza 2020. godine
Hrvatski državljani i clanovi obitelji hrvatskih državljana, neovisno o svom državljanstvu, slobodno mogu uci u Republiku Hrvatsku, bez potrebe dokazivanja razloga ulaska, ali uz predocenje dokumenta koji dokazuje srodstvo s hrvatskim državljaninom (npr. rodni list).
Državljani država clanica Europske unije odnosno država clanica schengenskog prostora i država pridruženih schengenskom prostoru kao i clanovi njihovih obitelji (bez obzira na prebivalište) te državljani trecih zemalja koji su osobe s dugotrajnim boravištem na temelju Direktive Vijeca 2003/109/EZ (od 25. studenoga 2003. o statusu državljana trecih zemalja s dugotrajnim boravištem) te osobe koje imaju pravo boravka temeljem drugih direktiva EU ili nacionalnog prava ili osobe koje imaju nacionalne dugorocne vize ne moraju prilikom ulaska u RH posebno dokazivati razlog svog ulaska (poslovni, gospodarski, turisticki itd.), vec mogu ulaziti pod jednakim uvjetima kao i prije pojave bolesti COVID-19, ali i nadalje uz epidemiološku kontrolu te uz obvezu pridržavanja opcih i posebnih preporuka Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Navedeno se odnosi i na državljane Kneževine Andore, Republike San Marino, Kneževine Monako i Svete Stolice.
DRŽAVLJANI TRECIH DRŽAVA
1. Ako stranci nemaju državljanstvo države clanice EU, EGP ili prethodno navedenih zemalja, niti reguliran boravak u tim državama niti su clanovi njihovih obitelji, a putuju iz države koja nije clanica, zbog neodgodivih osobnih razloga, prilikom dolaska na granicni prijelaz moraju dokazati svoj razlog za ulazak u Republiku Hrvatsku, koji može biti:
neodgodivi osobni razlog - potrebno je predociti valjanu dokumentaciju, primjerice u slucaju:
- odlaska na sprovod (npr. smrtni list, osmrtnicu)
- odlaska na lijecenje ili pratnja osobe koja odlazi na lijecenje (npr. lijecnicki poziv, potvrda o zakazanom lijecnickom/stomatološkom pregledu, preporuku lijecnika)
ako ste vlasnik ili zakupac (vrijedi i za nositelje leasinga) nekretnine, pokretnine ili morskog plovila (brod, jahta itd.) - u Republici Hrvatskoj granicnoj kontroli pri prelasku granicnog prijelaza u Republiku Hrvatsku potrebno je predociti dokumentaciju kojom se dokazuje posjedovanje nekretnine/pokretnine u Republici Hrvatskoj (npr. vlasnicki list/ugovor); clanovima obitelji vlasnika ce biti omogucen ulazak uz predocenje valjanog dokumenta iz kojeg je vidljivo srodstvo s vlasnikom.
Za ove osobe je odredena je mjera karantene/samoizolacije uz zdravstveni nadzor u trajanju od 14 dana, uz mogucnost skracenja trajanja mjere na 7 dana, ako osoba o svom trošku napravi bris nosa i ždrijela sedam dana po ulasku u Hrvatsku i dobije negativan rezultat PCR testa na SARS-CoV-2.
2. Ako stranci koji nemaju državljanstvo države clanice EU, EGP ili prethodno navedenih zemalja, niti reguliran boravak u tim državama, žele uci u Republiku Hrvatsku zbog:
poslovnih razloga ili gospodarskog interesa Republike Hrvatske - potrebno je predociti dokumentaciju koja dokazuje poslovni razlog posjeta Republici Hrvatskoj ili gospodarski interes Republike Hrvatske, kao što je poziv na sastanak gospodarskog subjekta iz Republike Hrvatske, dokaz o clanstvu u upravi, o vlasništvu ili suvlasnickom udjelu u tvrtki registriranoj u Republici Hrvatskoj, dokumentacija o dogovorenoj poslovnoj obvezi s fizickom ili pravnom osobom i dr.
turistickih razloga - potrebno je predociti potvrdu placenog smještaja u nekom od smještajnih objekata u Republici Hrvatskoj (ugovor o zakupu ili paušalnom placanju kampa, ugovor o stalnom vezu u luci nautickog turizma, dr.) i
obrazovanja - potrebno je predociti dokaz o školovanju/studiranju (npr. indeks, potvrda obrazovne ustanove i dr.).
Ove osobe ne podliježu mjeri karantene/samoizolacije, ako na granicnom prijelazu predoce negativni nalaz PCR pretrage brisa nosa i ždrijela na SARS-Cov-2, koji nije stariji od 48 sati (racunajuci od vremena uzimanja brisa do dolaska na granicni prijelaz).
Osobe koje ne predoce negativni nalaz PCR pretrage podliježu mjeri obavezne 14-dnevne karantene/samoizolacije. Ukoliko državljani trecih zemalja prilikom ulaska u Hrvatsku imaju test kojem je protekao rok od 48 sati, ili u drugim u iznimnim situacijama, istima ce se dozvoliti ulazak u Hrvatsku, uz odredivanje mjere samoizolacije i ponovnog testiranja u Hrvatskoj o vlastitom trošku. Navedeno pravilo je moguce primijeniti na putnike i clanove posade na jahtama.
Osobe koje predoce negativan PCR test, a nalaze se na listi samoizolacije , bilo da su na listi bile 7 dana kao u tc. 2g.a. Uputa za zdravstveni nadzor (https://www.hzjz.hr/wp-content/uploads/2020/03/Preporuke-i-upute-za-prelazak-granice-RH-1407-2.pdf ) , ili po isteku testa ucinjenog u inozemstvu test ponovile u Hrvatskoj, brišu se iz liste samoizolacije.
Osobe koje ulaze u Republiku Hrvatsku bez obveze karantene/samoizolacije dužne su se tijekom prvih 14 dana boravka pridržavati uputa i preporuka Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo
Radi skracenja procedure na granicnom prijelazu, savjetujemo prethodno ispunjavanje najave na https://entercroatia.mup.hr/
TRANZIT
Putnici u tranzitu mogu putovati kroz Republiku Hrvatsku pod uvjetom da je ulazak ili tranzit u susjednoj zemlji omogucen. Prilikom tranzita potrebno je bez nepotrebnog zadržavanja koristiti najkrace prometne pravce, ukljucujuci i autocestu tamo gdje je to moguce. Izlazak iz Republike Hrvatske mora biti u što kracem roku, a najdulje 12 sati od trenutka ulaska, što ce granicna policija provjeravati.
Osobe koje ulaze u Hrvatsku bez obveze samoizolacije dužne su se u prva dva tjedna boravka u Hrvatskoj pridržavati sljedecih mjera:
Tijekom prvih 14 dana od ulaska u Republiku Hrvatsku izlasci iz smještaja ogranicavaju se samo na nužne: obavljanje posla ako se radi o poslovnom razlogu ulaska u Republiku Hrvatsku, obavljanje nužnih aktivnosti uz kontinuirano pojacano provodenje higijenskih mjera.
Tijekom nužnih izlazaka iz smještaja preporucuje se koristiti masku ili prekrivalo za nos i usta, održavati fizicki razmak od drugih osoba (minimalno 1,5 metar) te provoditi higijenu ruku.
Ruke što cešce prati vodom i sapunom i/ili koristiti dezinfekcijsko sredstvo za ruke koje treba dobro utrljati u dlanove. Izbjegavati dodirivanje lica, usta, nosa i ociju.
Izbjegavati korištenje javnog prijevoza. U prijevoznom sredstvu poželjno je da je osoba sama ili iskljucivo s osobama koje dijele zajednicki smještaj.
Treba dosljedno izbjegavati grupiranja i okupljanja.
Tijekom poslovnih sastanaka treba susretati što manji broj osoba, osigurati fizicki razmak od 1,5 metra uz dostupnost dezinfekcijskih sredstava te izbjegavati nepotrebne sastanke.
Usluge placanja obavljaju se bezgotovinskim karticnim placanjem ili online uslugama.
Svako jutro potrebno je izmjeriti tjelesnu temperaturu, ako je viša od 37,2 oC, potrebno je mjerenje ponoviti nakon 10 minuta, te ako je temperatura ponovno viša od 37,2 oC, potrebno je ostati kod kuce/u smještaju i javiti se lijecniku u turistickoj ili COVID-19 ambulanti, odnosno teritorijalno nadležnom epidemiologu.
U slucaju pojave simptoma akutne respiratorne infekcije (kašalj, grlobolja, povišena tjelesna temperatura, kratak dah/otežano disanje ili gubitak osjeta njuha) potrebno je ostati kod kuce/u smještaju i javiti se lijecniku u turistickoj ili COVID-19 ambulanti, odnosno teritorijalno nadležnom epidemiologu.
U slucaju nagle pojave teških, po život ugrožavajucih simptoma osoba se javlja nadležnoj hitnoj medicinskoj službi na broj 194.
Priopćenja