Nakon što je Sabor Republike Hrvatske 25. lipnja 1991. donio Ustavnu odluku o suverenosti i samostalnosti Republike Hrvatske, a 8. listopada 1991. i Odluku o raskidu državno-pravnih sveza na temelju kojih je Republika Hrvatska zajedno s ostalim republikama i pokrajinama tvorila dotadašnju SFRJ, Republika Hrvatska je na današnji dan prije 28 godina postala medunarodno priznata država, cime je uvrštena medu slobodne nacije svijeta. Do cina medunarodnog priznanja Hrvatske došlo je u ratnim uvjetima, nakon što su hrvatske vojne i redarstvene snage uspješno obranile veci dio njenog državnog teritorija od velikosrpske agresije.
Republiku Hrvatsku je 15. sijecnja 1992. priznalo svih dvanaest država clanica tadašnje Europske zajednice, kao i Austrija, Bugarska, Kanada, Madarska, Malta, Norveška, Poljska i švicarska. Prethodno su to vec bili ucinili Slovenija, Litva, Ukrajina, Latvija, Island, Estonija, Sveta Stolica i San Marino. Do kraja sijecnja 1992. Hrvatsku su priznale ukupno 44 države, i taj je broj u sljedecim mjesecima konstantno rastao. Status Republike Hrvatske kao suverene i samostalne države zaokružen je 1992. godine primitkom u clanstvo brojnih medunarodnih organizacija, od OESS-a (tada KESS-a) do UN-a. Hrvatska je u meduvremenu postala clanicom 30-ak medunarodnih organizacija.
U proteklih dvadeset i osam godina, Republika Hrvatska izborila se za svoje medunarodno priznanje i primitak u Ujedinjene narode, pobijedila u Domovinskom ratu te se integrirala u politicke, sigurnosne i gospodarske strukture razvijenoga Zapada. U medunarodnim se odnosima dodatno afirmirala kao clanica Europske unije i Sjevernoatlantskog saveza i partner u brojnim drugim globalnim i regionalnim organizacijama, inicijativama i procesima. Ove je godine, samo šest i pol godina nakon što je postala clanicom Europske unije, preuzela svoje prvo šestomjesecno rotirajuce predsjedništvo Vijecem Europske unije, što je velika cast i odgovornost.
Na današnji dan ujedno obilježavamo i 22. obljetnicu uspješnog okoncanja procesa mirne reintegracije hrvatskoga Podunavlja u ustavnopravni poredak Republike Hrvatske. Mirna reintegracija posljednjeg okupiranog dijela državnog teritorija bila je izniman uspjeh Republike Hrvatske i jedna je od najvažnijih ostavština predsjednika Republike dr. Franje Tudmana. To je ujedno i najuspješnija mirovna misija u povijesti Ujedinjenih naroda, koja predstavlja model za rješavanje slicnih kriznih situacija u drugim dijelovima svijeta.
Priopćenja