Ministar Grlić Radman u Ateni: Hrvatska i Grčka jačaju suradnju u energetici, sigurnosti i okviru EU-a

  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
Ministar vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske Gordan Grlić Radman boravio je u srijedu, 13. svibnja 2026. godine, u radnom posjetu Helenskoj Republici, gdje se sastao s ministrom vanjskih poslova Giorgosom Gerapetritisom. Riječ je o uzvratnom bilateralnom posjetu tijekom kojeg su ministri potvrdili izvrsne odnose između dvije zemlje utemeljene na međusobnom poštivanju i snažnom partnerstvu u okviru EU-a i NATO-a.

U razgovoru je istaknuto da gospodarska suradnja između Hrvatske i Grčke nastavlja jačati, posebno u trgovini i ulaganjima, no da bi se ona mogla produbiti u području energetike, obrane, farmaceutske industrije, brodogradnje, IT-a i turizma, prometa te prehrambene i drvne industrije. Ministri su, između ostaloga, razmijenili mišljenja i o proširenju EU-a na zapadni Balkan, situaciji na Bliskom istoku te važnosti nastavka pružanja potpore Ukrajini.

Na panelu na summitu o energetskoj sigurnosti ministar je istaknuo važnost jačanjanja energetske otpornosti, upravljanja migracijama i stabilnosti na zapadnom Balkanu i istočnom Mediteranu. Naglasio je da je suradnja Hrvatske i Grčke dodatno ojačana kroz formate kao što su MED9, Inicijativa triju mora, Prijatelji zapadnog Balkana i Kvadrilaterala s Rumunjskom i Bugarskom.

U okviru svog posjeta, a na marginama Summita o energetskoj tranziciji na kojem je sudjelovao, ministar Grlić Radman susreo se s predsjednikom Vlade Helenske Republike Kyriakosom Mitsotakisom.

Kao dio jačanja sveukupnog partnerstva između Hrvatske i Grčke, ministar Grlić Radman sastao se s potpredsjednikom parlamenta Helenske Republike Ioannisom Ioshfom Plakiotakisom i predsjednikom parlamentarne Skupine prijateljstva Hrvatska - Grčka Emmanuelom Konsolasom s kojima je razgovarao o dodatnim mogućnostima suradnje između naših parlamenata.

Priopćenja